Islamski ekstremizam i etnički nacionalizam vodeći uzroci progona kršćana u svijetu

Foto: snimka zaslona

Europski je parlament na svojoj plenarnoj sjednici održanoj u ponedjeljak, 13. studenoga kasno uvečer raspravljao o progonu kršćana u svijetu. Na raspravi je ispred potpredsjednice Europske komisije i visoke predstavnice Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federice Mogherini sudjelovao povjerenik Karmenu Vella, a u raspravu se uključila i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir ukazavši na dramatično stanje kada je o progonu kršćana riječ i založivši se za institucionalizaciju mandata posebnog izaslanika za promociju slobode religije ili vjerovanja izvan Europske unije na kojoj je trenutno Slovak Ján Figeľ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnica Petir u svom je govoru istaknula kako nevladine organizacije u svojim izvješćima o progonima kršćana iz godine u godinu zaključuju kako je upravo ta godina najstrašnija do sada kada je progon kršćana u pitanju. Kazala je i kako je islamski ekstremizam kao vodeći uzrok progona kršćana sada dobio novog rivala: etnički nacionalizam. Petir je istaknula i kako se broj zemalja u kojima su kršćani progonjeni iz godine u godinu povećava: 108 zemalja u 2014., a već sljedeće godine dvadeset više.

“U prošloj je godini zabilježeno 1329 napada na crkve u 62 države. Više od 200 milijuna kršćana u pedeset zemalja svijeta u kojima je najteže biti kršćanin podložni su progonu zbog svoje vjere. Neke procjene govore o čak 600 milijuna progonjenih kršćana”, upozorava Petir. “Situacija za kršćane se ne poboljšava, upravo suprotno. I mi ovdje u Europskom parlamentu sve više govorimo o progonima kršćana, ali djela nam zaostaju za riječima”, rekla je Petir i pozvala na djelatnu akciju.

“Pozivam potpredsjednicu Komisije i visoku predstavnicu gospođu Mogherini da osnaži ulogu i mandat posebnog izaslanika za promociju slobode religije ili vjerovanja izvan Europske unija. Posebni izaslanik kao institucija mora postati središnji dio vanjskopolitičkog sustava EU,” rekla je zastupnica Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir je u listopadu ove godine na poziv mađarske Vlade sudjelovala na Međunarodnim konzultacijama o progonu kršćana održanima u Budimpešti. U svom je govoru na plenarnoj sjednici istaknula kako je mađarska vlada osnovala i državno tajništvo koje direktno bez posrednika pomaže progonjenim kršćanima te je pozvala i ostale države članice Europske unije da učine isto.

Organizacija Open Doors upozorava kako kineske vlasti kršćane izbjeglice iz Sjeverne Koreje koji pokušavaju pronaći utočište u Kini šalju natrag u Sjevernu Koreju gdje su kršćani praktički osuđeni na sigurnu smrt u zatvorskim kampovima. Sjeverna Koreja već je šesnaest godina na samom vrhu liste zemalja u kojima je najteže biti kršćanin. Sudanska vlada namjerava uništiti 27 crkava, a i nasilje nad kršćanima u Indiji je u velikom porastu s 410 slučajeva zabilježenih samo u prvoj polovici ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.