Prema trenutnim projekcijama Europe Electsa, Europski konzervativci i reformisti (ECR), Slobodna Europa i direktna demokracija (EFDD), Europske nacije i sloboda (EFN), pod vodstvom i utjecajem Salvinijeve Lige, Kaczynskieve Pravo i pravde te Orbanovog Fidesza trebali bi povećati broj svojih predstavnika za 15 zastupnika.
Ukoliko talijanski ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Salvini uspije ujedini suverenističku desnicu, nova Euroskeptična grupacija, prema predviđanjima Tobiasa Gerharda Schminkea iz Europe Electsa, mogla bi osvojiti čak 132 mjesta čime bi postala druga najjača snaga u Europskom parlamentu, javlja Info.cz.
Europski liberali (ALDE), koje posebno podržava Macronov LaREM i španjolski Ciudadanos trebao bi osvojiti dodatno 31 mjesto u parlamentu, dok bi s druge strane socijaldemokrati (S&D) mogli izgubiti 62 mjesta, a grupacija desnog centra Europska pučka stranka (EPP) prema predviđanjima bi izgubila dodatna 44 zastupnika u EU parlamentu.
Ukoliko se procjene ove agencije ostvare, velika koalicija Europskih pučana i Socijaldemokrata po prvi puta ne bi imala većinu u parlamentu Europske unije.
Demokršćani i socijaldemokrati pozvat će liberale na suradnju?
Takav saziv novog europskog parlamenta mogao bi dovesti do velikih promjena u njegovom funkcioniranju pa se tako otvaraju dvije opcije po pitanju stvaranja vodećih grupacija u tom tijelu Europske unije. Do sada su Europska pučka stranka i Socijaldemorkati činili neformalnu koaliciju s većinom zastupnika te bi im se zbog gubitka ogromnog broja zastupnika mogli priključiti liberali iz ALDE-a.
S druge strane postoji mogućnost da se Euopski pučani odreknu suradnje sa Socijaldemokratima te pozovu Euroskeptike kako bi zajednički radili, a takav scenarij usporio bi pritisak za čvršćim integriranjem članica Europske unije, nauštrb političkih, financijskih i kulturnih neovisnih, nacionalnih država.