Italija istražuje jesu li krijumčari ljudi u dogovoru sa spasilačkim organizacijama

Foto: fah

Talijanski tužitelj rekao je u srijedu da istražuje neke članove humanitarnih organizacija koje spašavaju migrante na Mediteranu zbog sumnji da su surađivali s krijumčarima ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ambrogio Cartosio, glavni tužitelj zapadnog sicilijanskog grada Trapanija, rekao je pred parlamentarnim odborom u Rimu da same organizacije nisu meta istrage.

> Italija: Organizacije koje spašavaju migrante na Sredozemlju povezane s krijumčarima

Sumnje su se pojavile jer izgleda da su neke spasilačke ekipe znale unaprijed gdje treba tražiti brodice s migrantima nakon što su ih krijumčari poslali iz sjevernoafričkih luka, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Znamo da su nevladine organizacije spašavale ljude na moru a da nisu informirale obalnu stražu”, rekao je.

Talijanska obalna straža zadužena je za koordinaciju svih spasilačkih akcija u međunarodnim vodama kod Libije.

Tužitelj nije ulazio u druge pojedinosti. Informacije o istragama koje su u tijeku moraju biti tajne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Humanitarne organizacije odbacuju sve optužbe.

> Talijanski tužitelj optužuje NGO za povezanost s krijumčarima migranata

Tužitelj Katanije, na istočnoj obali Sicilije, također istražuje te optužbe. No nije otvorio kaznenu istragu jer nema dokaza da su krijumčari i spasioci doista u dogovoru, premda tvrdi da postoje telefonski kontakti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cartosio je rekao da nema dokaza o telefonskim kontaktima između krijumčara i spasioca niti o podmićivanju nevladinih organizacija, što Zuccaro također istražuje.

U Italiju je ove godine došlo gotovo 40 posto više migranata nego u istom razdoblju lani, a u zadnje tri godine stiglo ih je više od pola milijuna.

Neki talijanski političari tvrde da nevladine organizacije vode “taxi” službu za migrante.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.