Site icon narod.hr

Izbori na istoku Njemačke povećali pomutnju u njemačkoj politici

izbori

Foto: FaH

Izbori u dvjema saveznim zemljama na istoku Njemačke, Saskoj i Tiringiji, povećali su pomutnju u njemačkoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbori održani u nedjelju donijeli su očekivani uspjeh desnoj Alternativi za Njemačku (AfD), iako daleko ispod postotka koji bi joj omogućio preuzimanje vlasti. Nepomirljivost glede političkih koncepata otežava sklapanje koalicija. Vladajuća koalicija na saveznoj razini postala je dodatno ranjiva zbog katastrofalnih rezultata njezinih članica na ovim zemaljskim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AfD je u Tiringiji postala daleko najjača stranka, u Saskoj je na drugom mjestu ali je gotovo poravnata s CDU-om.

Izbori polučili rezultat s kojim je teško sastaviti bilo kakvu koaliciju

No izgledi da AfD preuzme vlast u jednoj od te dvije savezne zemlje gotovo su ravni nuli, jer su sve ostale stranke unaprijed isključile mogućnost koaliranja s njim. Osim toga, njemački Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka uvrstio je AfD u Tiringiji na popis ekstremističkih snaga. Ta činjenica krajnje otežava bilo kakvu suradnju drugih političkih snaga s tom strankom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uspjeh AfD-a na izborima na istoku Njemačke, no premalo za preuzimanje vlasti

AfD je u Tiringiji dobio trećinu glasova, točnije 32,8 posto. Daleko iza njega po rezultatima nalazi se drugoplasirani CDU s 23,6 posto glasova. Slijede krajnje lijevi Savez Sahre Wagenknecht (BSW) s 15,6 posto, postkomunistička Ljevica s 13,1 posto i SPD sa 6,1 posto.

Time je SPD, uz CDU tradicionalno dominantna snaga u Njemačkoj i predvodnica sadašnje vladajuće koalicije na saveznoj razini, spala na najnižu razinu i jedva prešla izborni prag od pet posto.

Slično je i u Saskoj, s tom razlikom da je ovdje najveći broj glasova dobio CDU, 31,9 posto, ispred AfD-a koji je dobio 30,6 posto. Slijede BSW s 11,8 posto, SPD sa 7,3 posto, Zeleni s 5,1 i Ljevica s 4,5 posto. Unatoč tome što nije prešla izborni prag od 5 posto, Ljevica će biti zastupljena u saskom parlamentu jer je dobila dovoljan broj izravnih mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članice vladajuće koalicije na državnoj razini doživjele potop

Zeleni, uz SPD vodeća snaga u vladajućoj koaliciji u Berlinu, u Saskoj su jedva prošli izborni prag. U Tiringiji im ni to nije pošlo za rukom. Treća članica vladajuće koalicije na saveznoj razini, liberalni FDP, ni u jednim izborima nije uspio prijeći izborni prag.

Značaj ovih izbora ponajprije je u tome što su označili potpunu preobrazbu njemačkog stranačkog sustava. Umjesto tradicionalno najutjecajnijih stranaka, CDU-a i SDP-a, na ovim izborima pokazala se dominacija desnih i lijevih snaga. SPD je postao praktički beznačajan, a od tradicionalnih stranaka jedino se održao CDU s relativno visokim udjelom.

>Mađarski kolumnist: Uspjeh AfD-a znak je upozorenja za ‘mainstream’ europske stranke

AfD je na ovim izborima potvrdio svoju dominaciju na istoku Njemačke, a uz njega snažno su ojačale snage s ruba lijevog spektra, BSW i Ljevica. Ove dvije posljednje stranke duboko su ukorijenjene u komunističkom miljeu bivše vladajuće partije u DDR-u, SED, s tim što je Ljevica i njezin formalni nasljednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spektakularan uspjeh krajnje ljevice

Spektakularan uspjeh doživio je Savez Sahre Wagenknecht (BSW). Niti godinu dana nakon osnutka skupio je 11,8 posto glasova u Saskoj i čak 15,6 posto u Tiringiji. Stranka je usredotočena na njezinu osnivačicu Sahru Wagenknecht, krajnju ljevičarku, izdanak sustava DDR-a i snažnu protivnicu svega što ima veze sa Zapadom.

>Starešina: Zašto je Sahra Wagenknecht odjednom tako popularna?

U složenoj konstelaciji njemačkog stranačkog sustava, SPD je unatoč teškom porazu i srozavanju na status rubne stranke ipak zadržao poziciju jednog od odlučujućih čimbenika za uspostavu vlasti u tim dvjema saveznim pokrajinama.

Razlog tome nalazi se u statusu koji AfD ima u Njemačkoj. Osim njegovih birača, svi ostali, uključujući građane, medije i stranke, potpuno odbacuju svaku mogućnost suradnje s tom strankom.

Neviđena kampanja protiv AfD-a

AfD je uoči izbora bio izložen neviđenoj medijskoj kampanji, pri čemu ga se dovodi u neposrednu blizinu nacionalsocijalizma i svrstava među protivnike demokracije. Ta kampanja sama ima antidemokratske elemente, ali i AfD je određenim postupcima dao dodatnu hranu tim nastojanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od njezinih čelnika, Björn Höcke, nedavno je osuđen zbog uzvika “Sve za Njemačku”, koji je zabranjen jer je bio geslo nacionalsocijalističkog borbenog ogranka Sturmabteilung (SA).

AfD je u međuvremenu poručio kako nema namjeru mijenjati svoju retoriku. “Ne mislim da trebamo raditi na svome imidžu. Potrebna je agresivna retorika. Važna je kako bi se ljudi razbudili a politika shvatila da tako dalje ne ide”, izjavio je predstavnik AfD-a André Wendt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je spreman s kime razgovarati?

CDU nije spreman surađivati s AfD-om, ali je signalizirao spremnost na razgovore s krajnje lijevim BSW-om u obje savezne zemlje. Suradnja s tom strankom i SPD-om omogućila bi mu većinu potrebnu za formiranje vlade.

Istodobno, AfD ne odustaje od ambicije da preuzme vlast. Stranka je u Tiringiji službeno odlučila ponuditi razgovore CDU-u i BSW-u, poručivši kako s tim strankama unatoč političkim razlikama postoje programske dodirne točke. CDU i BSW međutim odbijaju mogućnost suradnje s AfD-om, no u CDU-u očito postoji spremnost na razgovore.

>EU izbori u Njemačkoj: AfD druga stranka po snazi, ljevica potučena

Dok u Saskoj i Tiringiji predstoje teški razgovori o uspostavi vlasti, ostali dijelovi Njemačke sa zebnjom iščekuju daljnji razvoj događaja. Za nekoliko tjedana, 22. rujna, bit će zemaljski izbori u Brandenburgu, također u istočnom dijelu zemlje. Ondje je SPD dosad bio najjača stranka, ali AfD mu puše za vratom.

Izbori na istoku Njemačke ozbiljno su poljuljali koaliciju u Berlinu

Jedno od gorućih pitanja jest budućnost vladajuće koalicije na saveznoj razini. Savezni izbori u Njemačkoj trebali bi se održati za godinu dana. Sadašnja lijevo-liberalna koalicija, sastavljena od SPD-a, Zelenih i FDP-a svjesna je da je izgubila svaki utjecaj.

Gledano iz perspektive izbora u Saskoj i Tiringiji, SPD jedva prelazi izborni prag, FDP ga nije ni prešao, a Zeleni su ga jedva prešli u Saskoj dok su u Tiringiji izgubili parlamentarni status.

Neki predstavnici FDP-a stoga su poručili kako bi već sada bilo potrebno razmisliti ima li smisla nastavak vladajuće koalicije na saveznoj razini. Članica FDP-a Gyde Jensen izjavila je kako se postavlja pitanje je li koalicija čak štetna za Njemačku.

Teška kriza demokracije i sve veća grubost u politici

Stječe se dojam da kriza demokracije, koja se između ostaloga očituje i u nespremnosti na dijalog i kompromise, zahvaća sve šira područja njemačke politike. Tradicionalne stranke već godinama potpuno ignoriraju AfD, čime ga čine još atraktivnijim za određene dijelove društva. Isto držanje naspram AfD-u zauzele su i brojne institucije, a poglavito mediji.

>Musk podržao AfD: ‘Zašto ima toliko negativnih reakcija?’

No taj trend očito se i dalje širi. Dok su drugi političari pozivali javnost da ignorira AfD, a mediji spremno odbacivali razgovore s političarima AfD-a i manipulirali njihovim izjavama, sada pripadnici tradicionalnih stranaka te metode počinju primjenjivati i međusobno.

Ovih dana jedna istaknuta članica SPD-a, ministrica financija u Brandenburgu Katrin Lange, predložila zabranu nastupa u televizijskim emisijama za supredsjednicu svoje stranke Saskiu Esken i glavnog tajnika Kevina Kühnerta.

Taj unutarstranački sukob ilustrira odnose snaga u vladajućim strukturama, ali ukazuje i na grube metode koji sve više zahvaćaju njemačku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version