Boris Johnson, kandidat za novog čelnika torijevaca koji je obećao Brexit 31. listopada s dogovorom ili bez njega, u četvrtak je došao korak bliže vođenju Velike Britanije nakon što je u prvom krugu izbora dobio daleko najviše potpore zastupnika Konzervativne stranke za nasljednika premijerke Therese May.
Tri godine nakon što su se Britanci s 52 posto glasova ‘za’ i 48 posto glasova ‘protiv’ odlučili za napuštanje Europske unije, Velika Britanija se kreće prema mogućoj krizi oko Brexita jer je većina kandidata koji imaju ambiciju naslijediti May spremna napustiti Europsku uniju i bez dogovora.
No britanski parlament je najavio da će pokušati izbjeći takav izlazak za koji investitori upozoravaju da bi mogao izazvati šokove na financijskim tržištima i uzdrmati svjetsko gospodarstvo.
Johnson, bivši ministar vanjskih poslova i gradonačelnik Londona u dva mandata, u prvom je krugu dobio podršku 114 konzervativnih zastupnika od 313 koliko ih je glasovalo.
Od ostalih deset kandidata najuspješniji su bili trenutni ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt s 43, ministar okoliša Michael Gove s 37, te Dominic Raab, bivši ministar za Brexit s 27 glasova.
Iz utrke su ispali Andrea Leadsom, Mark Harper i Esther McVey.
Kladionice su i prije prvog kruga Johnsonu davale 70 posto šanse za preuzimanje torijevaca.
On je u četvrtak, nakon glasovanja, zahvalio “prijateljima i kolegama u konzervativnoj i unionitičkoj stranci na podršci”.
“Oduševljen sam prvim krugom, no još ima mnogo posla pred nama”, poručio je.
Idući krugovi izbora održat će se 18., 19. i 20. lipnja, dok ne ostanu samo dva kandidata. Tada će o novom čelniku pismenim putem glasati i šire članstvo konzervativne stranke. Novi premijer trebao bi biti odabran do kraja srpnja.
Johnson je svoju službenu kampanju započeo u srijedu obećanjem da će izvesti Britaniju iz Europske unije 31. listopada i upozorenjem svojoj konzervativnoj stranci da “odgoda predstavlja poraz”.
“Nakon tri godine i dva propuštena roka, moramo napustiti EU 31. listopada”, naglasio je.
Johnson je podršku u svojoj stranci dobio tvrdnjom da samo on može spasiti torijevce tako što će napokon provesti Brexit.
Stranci se pridružio nakon što se proslavio kao novinar u Bruxellesu koji je napadao Europsku uniju.
Neke Europljane je uoči referenduma uznemirio tvrdnjama da su ciljevi EU-a slični onima Adolfa Hitlera i Napoleona.
Svojom dovitljivošću i ekscentričnim stilom izvukao se iz niza skandala, kao kad je dobio otkaz iz stranačkog tima za smišljanje mjera jer je lagao o svojoj izvanbračnoj vezi.
No gdje drugi nisu to uspijevali, Johnson je postajao sve popularniji, što je kulminiralo dvjema pobjedama na izborima za gradonačelnika Londona, grada koji teži ljevici, 2008. i 2012.
Tekst se nastavlja ispod oglasa