Junckerova pohvala euru uoči 20. rođendana zajedničke valute: ‘Simbol jedinstva, suvereniteta i stabilnosti’

Foto: fah

Dvadeset godina od uvođenja eura, vodstvo Europske unije pohvalilo je jedinstvenu eruopsku valutu kao “simbol jedinstva, suvereniteta i stabilnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Euro je postao simbol jedinstva, suvereniteta i stabilnosti”, rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, jedan od potpisnika ugovora kojim je utemeljena zajednička valuta.

“Uvjeren sam da je to najvažniji potpis koji sam stavio” na papir, navodi Juncker u priopćenju objavljenom u ponedjeljak.

> (VIDEO) Novi ispad predsjednika Europske komisije – prisjetimo se i ostalih Junckerovih izgreda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk pohvalio je euro kao prekretnicu u europskoj povijesti.

“Stvaranje eura prije 20 godina – uz oslobađanje središnje i istočne Europe i ujedinjenje Njemačke – ključan je trenutak europske povijesti”, rekao je Tusk.

Obojica su naglasila važnost jačanja otpornosti eura na buduće krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo biti spremni za ono što bi budućnost mogla donijeti”, smatra Juncker.

Euro je postao službena valuta 11 država članica EU 1. siječnja 1999. kada je bilo omogućeno plaćanje čekovima i kreditnim karticama te novčani transfer u eurima.

Novčanice i kovanice eura bile su puštene u optjecaj 2002. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eurom se danas služi oko 340 milijuna građana u 19 od 28 država članica. Time je euro druga najveća valuta nakon američkog dolara.

Još 60 država u svijetu također se koristi eurom ili vežu svoju valutu za euro.

“Nakon 20 godina imamo generaciju koja poznaje samo euro kao domaću valutu”, kazao je predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.