Site icon narod.hr

Kršćanin Pakistanac, kojemu je Švicarska odbila dati azil, dobio spor na Europskom sudu

pakistanac

Europski sud za ljudska prava, foto: CherryX, wikimedia.org; foto: Getty Images; fotomontaža: narod.hr

Pakistanac kojemu je Švicarska odbila dati azil dobio spor na Europskom sudu za ljudska prava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pakistanski državljanin koji je od švicarskih vlasti tražio azil, a one su to odbile, dobio je slučaj na Europskom sudu za ljudska prava. Podnositelj zahtjeva, poznat pod inicijalima M.A.M., ranije je prešao s islama na kršćanstvo te je na temelju toga uputio zahtjev za vjerskim azilom, s obzirom da se kršćanstvo suočava s teškim progonima u Pakistanu.

ADF International, pravno-zagovaračka organizacija koja štiti temljene slobode i ljudsko dostojanstvo, intervenirao je kao potporu njegovom slučaju pružajući ažurirane informacije o situaciji za obraćenike u regiji i naglašavajući snažnu pravnu zaštitu toga da osobe vjeruju u nešto, već da mogu živjeti u skladu s tim uvjerenjima i javno ih izraziti.

“Nitko ne smije biti proganjan zbog svoje vjere. Pakistan je jedna od najopasnijih zemalja za kršćane sa svojim drakonskim zakonima o bogohuljenju i sve većim nasiljem nad ovom vjerskom manjinom. Obraćenici se suočavaju ne samo s društveno-političkom marginalizacijom i institucionaliziranom diskriminacijom, već i s optužbama za bogohuljenje, uhićenjem, dugim zatvorskim kaznama i nasiljem mafijaša. Pozdravljamo odluku Suda da takvi čimbenici moraju biti dio svake procjene rizika za one, kao što je M.A.M, koji traže azil na temelju vjerskih razloga”, rekao je Lorcán Price, pravni savjetnik ADF International-a pri Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, preneseno je na stranicama ADF Internationala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poziv na međunarodnu akciju usred alarmantnih prijetnji vjerskim manjinama

Iako je Savezni upravni sud Švicarske potvrdio da je M.A.M-ovo preobraćenje doista bilo vjerodostojno i da se dogodilo prije odbijanja azila, ipak su utvrdili da njegova prava na život, zaštitu od nečovječnog postupanja i slobodu misli, savjesti ili vjere neće biti u opasnosti ako bude vraćen u Pakistan.

Pakistan je trenutno na 8. mjestu na Svjetskoj listi za promatranje, koja rangira zemlje na temelju njihove razine progona kršćanstva. Razina progona klasificirana je kao “ekstremna” dijelom zbog svojih zakona o bogohuljenju koji predviđaju smrtnu kaznu. Obraćenici s islama smatraju se otpadnicima i suočavaju se s posebnim rizikom.

Slučaj Shagufte Kausar i Shafqata Emmanuela, kršćanskog para koji je sedam godina klonuo čekajući smrtnu kaznu zbog lažnih optužbi za bogohuljenje, služi kao dobro poznati primjer trenutne prijetnje. Nakon što je u lipnju 2021. objavljena vijest o njihovoj oslobađajućoj presudi, roditelji četvero djece suočili su se s prijetnjama smrću i bili su prisiljeni tražiti azil u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Progon kroz zakone o bogohuljenju

Stephen Masih, kršćanin koji pati od bipolarnog poremećaja, već je proveo dvije godine u zatvoru nakon što ga je susjed musliman optužio da je počinio bogohuljenje u ožujku 2019. U ožujku 2022. sud je odbio njegov zahtjev za puštanje uz jamčevinu, iako je Punjab Institute of Mentalno zdravlje utvrdio da on pati od bipolarnog poremećaja i stoga nije sposoban za suđenje. Zbog pandemije njegova su saslušanja nekoliko puta odgađana. Zagovornici ljudskih prava osudili su loše postupanje s Masihom i pozvali na njegovo oslobađanje.

Masihova priča samo je jedan od mnogih primjera nasilnog fenomena koji pogađa pripadnike vjerskih manjina, budući da su se u Pakistanu posljednjih godina povećali slučajevi bogohuljenja. U siječnju 2021., Centar za istraživanja i sigurnosne studije (CRSS) izvijestio je da je od 1947. do 2021. u Pakistanu ubijeno 89 građana u 1415 optužbi i slučajeva bogohuljenja. Najveći broj slučajeva bogohuljenja – 200 – zabilježen je 2020. godine.

“Međunarodno pravo štiti pravo na izražavanje vjere javno i privatno. No, u Pakistanu, jednostavni pokušaji kršćana da razgovaraju o vjeri sa susjedima muslimanima mogu biti procesuirani prema zakonima o bogohuljenju, što može rezultirati smrtnom kaznom. Slučajevi Shagufta i Shafqat i Stephen Masih, koji su zadobili pozornost međunarodnih medija, pružaju vrlo stvarne primjere progona s kojima se suočavaju mnogi kršćani. Zahvalni smo što Europski sud za ljudska prava prepoznaje opasnosti s kojima se susreću posebno kršćani obraćenici u Pakistanu. Ovo će, nadamo se, pružiti bolju zaštitu M.A.M-u i drugima koji su u opasnosti od progona”, rekla je Tehmina Arora, direktorica Zagovaranja, Azija za ADF International.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version