Države moraju poduzimati vlastite mjere dok Europa ne pronađe zajedničko rješenje migrantske krize, rekao je austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz u srijedu u Beču uoči početka ministarske konferencije o migrantskoj krizi koja je okupila ministre unutarnjih poslova i vanjskih poslova iz deset zemalja duž balkanske rute, uključujući Hrvatsku.
Na tom skupu su i hrvatski ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić i pomoćnik ministra vanjskih poslova Željko Kuprešak.
“Dok EU ne pronađe zajedničko rješenje migrantske krize moramo poduzimati nacionalne mjere kako bi se zaustavio preveliki priljev migranata duž balkanske rute prema Europi”, rekao je novinarima austrijski ministar Kurz.
Dodao je da je zbog toga potreban regionalni dogovor sa zemljama duž balkanske rute. Austrija je uvela limit prihvata migranata koji se provodi od petka, a pogađa te zemlje.
“Naš je cilj jasan i dalje smo spremni biti solidarni, prihvatiti izbjeglice, ali postavili smo limit prihvata od 37.500 azilanata godišnje”, rekao je Kurz i dodao da u Europi ne nedostaje konferencija o migrantskoj krizi nego političke volje za njezino rješavanje.
Odgovarajući na pitanje o grčkim kritikama te austrijske inicijative jer nije pozvana na skup, Kurz je odgovorio da na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a i zemalja zapadnog Balkana prije nekoliko tjedana u Amsterdamu Grčka nije pokazala spremnost da reducira slanje migranata prema srednjoj Europi, nego da je njezin interes da ih što prije i brže transportira dalje, a takva politika ne može se dalje provoditi.
“Europa je pred jednim od najvećih izazova od Drugog svjetskog rata” izjavila je austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner. “Svi vjerujemo u europsko zajedničko rješenje, ali dok ga nema moramo provoditi nacionalne i regionalne mjere zajedno s državama na balkanskoj ruti kako bi se zaustavio golemi priljev izbjeglica”.
Svrha konferencije je uskladiti stavove i dogovor oko aktualnih migracijskih izazova na balkanskoj ruti, a prema dostupnim izvorima sa sastanku se očekuje i zajednička deklaracija.
Bečki sastanak o migrantskoj krizi zajedno su organizirali austrijsko ministarstvo vanjskih i unutarnjih poslova, a na skupu sudjeluju ministri unutarnjih poslova i vanjskih poslova, odnosno njihovi pomoćnici, Austrije, Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Bugarske, Slovenije i Srbije.