Luksemburški premijer protiv fiskalne harmonizacije u EU-u

Luksemburški premijer Xavier Bettel izjavio je da se protivi fiskalnoj harmonizaciji u EU-u, ocijenivši u intervjuu za belgijski dnevnik L’Echo da za porezne sustave moraju ostati mjerodavne države članice, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liberalni luksemburški premijer prešao je u protunapad usred afere LuxLeaks, koja je izbila kada je razotkriven sustav porezne evazije koji su u Luksemburgu koristile multinacionalne kompanije. Evazija je legalni oblik izbjegavanja plaćanja poreza. Luksemburške porezne vlasti omogućavale su velikim multinacionalnim kompanijama da izbjegnu plaćanje poreza na dobit u zemljama u kojima su dobit ostvarile i da taj porez plate u Luxembourgu, često po stopi manjoj od 1 posto.

Bettel brani i tumačenje poreznih pravila, tzv. tax rulings. Ta praksa, a koriste je 22 europske države, omogućuje poduzećima da se unaprijed raspitaju kako će ih tretirati fiskalne vlasti u nekoj zemlji. To je legalno, ali kombinacija više nacionalnih praksi mogla je rezultirati time da plaćeni porezi ne odgovaraju etičkim normama i nisu moralno prihvatljivi, priznao je nedavno predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Europski povjerenik za porezna pitanja Pierre Moscovici obećao je u intervjuu za francuski list Les Echos od srijede da će početkom 2015. biti spreman najavljeni prijedlog europske direktive o automatskoj razmjeni informacija o poreznim sporazumima s poduzećima kako bi se suzbilo fiskalnu optimizaciju.
Europska komisija otvorila je ove godine istrage o nekim od takvih poreznih sporazuma u Irskoj, Nizozemskoj, Luksemburgu i Gibraltaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina G20 pozvala je u nedjelju u završnoj izjavi da se 2015. dovrše pripreme za borbu protiv fiskalne optimizacije, uključujući kroz transparentnost tumačenja nacionalnih poreznih pravila koja se smatraju štetnim praksama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.