Mađarska zastupnica Europske pučke stranke o Marakeškom sporazumu: ‘Prikazuje migracije kao pozitivan fenomen’

Foto: European People's Party / wikimedia commons

Globalni kompakt UN-a o migracijama ključna je platforma za suradnju u rješavanju problema migracija u Europi, ustvrdili su u utorak u Strasbourgu predstavnici Vijeća EU i Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio parlamentaraca je u raspravi u utorak upozoravao na to kako sporazum, iako nije pravno obvezujući, ugrožava suverenitet nacionalnih država.

“Prikazuje migracije kao pozitivan fenomen. Miješa ekonomske migrante s izbjeglicama, a ilegalne migracije predstavlja kao ljudsko pravo. To bi u zakonskoj interpretaciji moglo dovesti do nepovratnih posljedica koje nisu u interesu Europljana, ali i zemalja trećeg svijeta kojima se obećava bolji život”, izjavila je mađarska zastupnica Europske pučke stranke Kinga Gál.

“Riječ je o globalnom fenomenu koji zahtjeva globalni odgovor i rješenje. Nijedna zemlja ne može se sama nositi s ovim problemom, no zajedno možemo stvoriti sigurne i dostojanstvene mehanizme za upravljanje migracijama”, kazao je u uvodnom govoru na plenarnoj sjednici EP-a povjerenik Europske komisije za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Christos Stylianides.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: fah, Christos Stylianides i Pejčinović Burić

Članice UN-a prihvatile su Globalni sporazum za sigurnu i urednu migraciju u srpnju, ali su se u međuvremenu neke iz njega povukle, poput SAD-a, Austrije, Mađarske, Češke i Bugarske. Poljska također razmatraju hoće li potvrditi sporazum, a o sporazumu se vode rasprave u Njemačkoj, Italiji, Slovačkoj, Švicarskoj i Sloveniji.

Tzv. Marakeški sporazum izazvao je prijepore i u Hrvatskoj i trzavice u odnosu Banskih dvora i Pantovčaka.

Dio parlamentaraca je u raspravi u utorak upozoravao na to kako sporazum, iako nije pravno obvezujući, ugrožava suverenitet nacionalnih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici Progresivnog saveza socijalista i demokrata kritizirali su, međutim, Austriju i druge konzervativne vlade zemalja članica EU kazavši kako su multilateralni dogovori jedini način rješavanja problema migracija.

“Preispitujete pitanje multilateralnosti i partnerstva s drugim zemljama. Ovo će samo promovirati negativne stavove o alatu koji nam je krajnje potreban”, smatra britanski zastupnik Claude Moraes (S&D).

Proces izrade Globalnog kompakta počeo je usvajanjem Njujorške deklaracije o izbjeglicama i migrantima iz 2016. koju su prihvatile 193 zemlje članice UN-a u srpnju, a trebao bi biti potvrđen u Maroku u prosincu zbog čega se naziva i Marakeškim sporazumom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.