Site icon narod.hr

Mađarski referendum: Novi udarac legitimnosti projekata EU-a

Foto: Fah

Protiv politike razmještanja migranata unutar Europske unije na nedjeljnom referendumu u Mađarskoj izjasnilo se 98 posto birača koji su izašli na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska je ovim referendumom Europi htjela dati do znanja da ne želi prihvatiti migrante, čak i ako je jasno da je prema važećoj zakonskoj regulativi riječ o 2300 osoba iz kvote. Većina od 45 posto birača koji su izašli na referendum izjasnila se protiv kvota, međutim referendum nije uspio jer je izlaznost bila ispod potrebnih 50 posto kako bi rezultati bili valjani.

“Postigli smo izniman rezultat, jer smo nadmašili rezultat referenduma o priključenju”, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.

Orban je također najavio da će podnijeti ustavni amandman kako bi ozakonio rezultate referenduma, te kako će čelnici EU-a morati uzeti u obzir rezultate glasovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcije iz vrha Europske unije bile su brze.

“Europska komisija poštuje demokratsku volju mađarskih birača, kako onih koji su izišli na referendum, tako i onih koji nisu glasovali”, izjavio je u ponedjeljak glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas.

“Da je referendum bio pravno valjan, rekao bih da primamo na znanje njegov rezultat, a sada kada je potvrđeno da je pravno nevažeći, također kažemo da to primamo na znanje. Mi poštujemo demokratsku volju mađarskih birača, kako onih koji su izišli na referendum, tako i onih koji nisu“, rekao je Schinas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit da komentira najavu mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je dao nagovjestiti da će u mađarski ustav na neki način staviti rezultat referenduma da Komisija ne može nametati kvote, Schinas je rekao da na to nema komentara.

“Ne bismo htjeli komentirati najave, ali smatramo da je na mađarskoj vladi odluka o tome što će učiniti s rezultatom referenduma“, rekao je Schinas.

Općenito govoreći, dodao je Schinas, nema magičnog rješenja i čarobnog štapića za kompleksno izbjegličko pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija ističe da su zemlje članice dužne provoditi europske zakone, podsjećajući na izjavu povjerenika za unutarnje poslove i migracije Dimitrisa Avramopoulosa, koji je prošli tjedan rekao da bi se protiv zemalja koje ne provode zakonske obveze mogao pokrenuti postupak za povredu europskog prava.

Predsjednik Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Europskom parlamentu (S&D grupa) od 189 zastupnika, Gianni Pittella, komentirao je: “Cjelovitost je Europe pobijedila, populizam i ksenofobija su izgubili. Orbánove laži naišle su na čvrsti zid. Zid mržnje, laži i bodljikave žice koje je Orbán sagradio kako bi spriječio prolazak migranata koji bježe od rata nadam se počinje padati. Migracijska kriza treba dugoročni europski odgovor na temelju solidarnosti i suodgovornosti.”

“Čestitamo većini mađarskih građana koji su odlučili ostati kod kuće i uistinu djelovati demokratski i ne igrati Orbanove prljave igrice, što je rezultiralo neuspjehom referenduma”, prenosi Pittellinu izjavu The Parliament Magazine.

Belgijski liberalni zastupnik i čelnik parlamentarne skupine ALDE (nekadašnji ELDR), predstavlja Savez liberala i demokrata za Europu (Alliance of Liberals and Democrats for Europe – ALDE), Guy Verhofstadt, rekao je da je mađarski premijer “izgubio svoju okladu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mađari su pokazali da ne podržavaju i da neće slijediti populističke, ksenofobne i rasističke politike”, rekao je Verhofstadt, dodajući: “Rješenje izbjegličke krize nije mržnja ili strah; trebamo humani, zajednički europski odgovor”. ALDE grupu čine stranke Europske liberalne, demokratske i reformističke stranke (ELDR) i Europske demokratske stranke (EDP).

Tamás Meszerics, mađarski član parlamenta grupe Zelenih/EFA, bio je zadovoljan da “unatoč izuzetno agresivnoj propagandnoj kampanji, većina mađarskog izbornog tijela nije glasovala. U samo lice kampanje raspirivanja mržnje, većina se oduprla, što nudi nadu unatoč duboko žalosnom omjeru glasova referenduma.”

Njegov kolega Benedek Jávor dodao je, “stvarna prijetnja Europskoj uniji nisu migranti nego neodgovorni pristup zemalja članica. Vrlo je zabrinjavajuće da neke zemlje članice aktivno pokušavaju potkopati solidarnost EU za unutarnje političke igre, a način na koji je mađarski Vlada pristupila današnjem referendumu najbolji je primjer za to “, tvrdi Benedek Jávor.

Najjača grupa u Europskom parlamentu – Europskih pučana (EPP, grupa kojoj pripada i Plenkovićev HDZ) i s kojom je povezana Orbanova stranka Fidesz još nije komentirala ishod referenduma, navodi The Parliament Magazine.

Plenković: Mađarska vlada mora uzeti u obzir poruke birača na referendumu, ali i EU

Predsjednik HDZ-a i zastupnik u Europskom parlamentu Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak kako mađarska vlada unatoč slaboj izlaznosti birača na referendum o migrantskim kvotama mora uzeti u obzir njihovu poruku, ali to mora i EU.

“Slaba izlaznost birača na referendum je na neki način i očekivana, jer ta tema očito nije dovoljno motivirala mađarske birače. Sada mađarska vlada mora uzeti u obzir tu poruku. Ali isto tako i oni koji su glasali dali su određenu poruku koja je važna poruka i za EU”, kazao je Plenković novinarima u središnjici stranke upitan kako komentira lošu izlaznost Mađara na referendum o migrantskim kvotama.

Europska komisija prije nekoliko dana podsjetila je da referendum u Mađarskoj neće imati nikakva pravnog učinka na prihvaćene obveze, a koje uključuju i plan premještanja migranata unutar Europske unije.

“Trinaest godina nakon što je velika većina Mađara glasovala na referendumu da se Mađarska priključi EU-u, danas su se Mađari ponovno očitovali o europskom pitanju”, rekao je Orban u nedjelju na konferenciji za novinare.

Mađari su na referendumu odgovarali na pitanje žele li dopustiti da Europska unija odlučuje o naseljavanju nemađarskih građana u tu zemlju bez odobrenja mađarskog parlamenta.

Na referendum je izašlo oko 40 posto od 8,3 milijuna Mađara s pravom glasa, a prema prvim rezultatima njih 98,3 posto koji su glasovali bili su protiv migrantskih kvota.

Mađarski premijer Viktor Orban već je najavio da će inicirati promjene Ustava kako bi Mađarska sama donosila odluke vezane za vanjsku politiku, a ne Europska unija.

Viktor Orban: Masovna migracija bez kontrole prava je prijetnja. Ona ugrožava miran i siguran europski način života

Oporbene stranke i skupine za ljudska prava pozvale su Mađare na bojkot referenduma, koji je organizirala mađarska Vlada, a premijer Viktor Orban poručio je narodu da im je “dužnost” pomoći njegovoj vladi u borbi protiv neuspješnih “liberalnih metoda.. elite iz Bruxellesa”.

Zemlje istočne Europe, uključujući Mađarsku, Slovačku i Poljsku, žestoko se protive prihvaćanju migranata. Mađarska odbija prihvatiti ijednog od 1294 migranata koje po planu moraju primiti, te je umjesto toga, podnijela zajedno sa Slovačkom tužbu protiv EU-a, navodi dw.com.

Orban i Kurz zabrinuti zbog migranata, Orepić kaže da nema opasnosti od novog migrantskog vala

Schulz upozorava na “opasnu igru” Mađarske

Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz upozorio je u nedjelju da Mađarska igra “opasnu igru” organizirajući referendum protiv plana premještaja migranata unutar EU-a.

“Mađarska po ključu raspodjele treba primiti tek oko 2000 migranata. Organizirati referendum o tome opasna je igra”, rekao je Schulz za njemačku medijsku grupaciju Funke, vidi se iz dijela ranije objavljenog napisa.

Mađarski premijer Viktor Orban poigrava se “temeljnim načelom EU-a: dovodi u pitanje utemeljenost europskih zakona u kojima je Mađarska i sama sudjelovala”, istaknuo je predsjednik europskog parlamenta u nedjelju.

Martin Schulz pozvao je čelnike drugih zemalja članica EU-a koji poštuju propise da Orbanu očitaju lekciju. Trebali bi “reći svom kolegi: tako više ne ide. Solidarnost nije jednosmjerna”, ocijenio je europski dužnosnik.

No europski čelnici strahuju od novog udarca legitimnosti projekata EU-a i jedinstvu njegovih članica koje su već izmučene nizom udaraca, među kojima su najteža migrantska kriza od 1945. i britanska odluka da napuste skupinu 28 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version