Minuta šutnje u Europskom parlamentu za Srebrenicu – ‘kolektivni neuspjeh međunarodne zajednice, velika sramota koja je ostala do danas’

Održana je minuta šutnje u Europskom parlamentu za masakr nad 8.000 muškaraca i dječaka u bosanskom gradu Srebrenici prije 20 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bio je to najveći ratni zločin nakon Drugog svjetkog rata, genocid, što se nikada nije smjelo dopustiti. To je kolektivni neuspjeh međunarodne zajednice, velika sramota koja je ostala do danas”, rekao je Martin Schulz, predsjednik Europskog parlamenta.

A minute of silence to remember the massacre of 8,000 men and boys in the Bosnian town of Srebrenica 20 years ago. “This…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posted by European Parliament on 9. srpanj 2015

U ime Europskog parlamenta na komemaraciji u Srebrenici 11. srpnja bit će austrijska zastupnica Urlike Lunaček (Zeleni).

Europski parlament je u četvrtak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu usvojio rezoluciju kojom se snažno osuđuje genocid u Srebrenici i kritizira negiranje i relativizaciju toga genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament “snažno osuđuje genocid u Srebrenici; odlučno izjavljuje da se takvi strašni zločini ne smiju više nikada ponoviti i navodi da će učiniti sve u svojoj moći da spriječi ponovno počinjenje takvih djela; odbacuje sve oblike negiranja, relativizacije ili pogrešnog tumačenja tog genocida”, kaže se u rezoluciji.

Rezolucija je usvojena uoči 20. obljetnice genocida u Srebrenici 11. i 12. srpnja 1995. godine, na inicijativu zastupnika Ivana Jakovčića (ALDE/Hrvatska). Ovo je treća rezolucija Europskog parlamenta o Srebrenici nakon 2005. i 209. godine.

Europski zastupnici “ističu potrebu da politički predstavnici u Bosni i Hercegovini priznaju prošlost kako bi zajedno radili na boljoj budućnosti za sve građane u zemlji i naglašavaju važnost uloge koju u tom teškom procesu mogu imati susjedne zemlje, vjerske vlasti, civilno društvo, umjetnost, kultura, mediji i obrazovni sustavi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijela gotovo 1200 muškaraca i dječaka – od ukupno 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka koje su pogubile snage bosanskih Srba i paravojne jedinice – još nisu locirana i identificirana.

Usvajanju rezolucije prethodila je rasprava u kojoj su zastupnici oštro kritizirali Rusiju zbog veta na britanski prijedlog rezolucije o Srebrenici u Vijeću sigurnosti UN-a.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.