Site icon narod.hr

Mladi na društvenim mrežama prepušteni sami sebi – trebaju pomoć škole i roditelja

Foto: Thinkstock

Engleski dječji povjerenik kaže da su mladi prepušteni ‘sami sebi’ u virtualnom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anne Longfield provela je istraživanje koje je utvrdilo da mnogi mladi, od 12 do 15 godina starosti, ne razumiju neke od uvjeta koje prihvaćaju prilikom prijave na društvenim mrežama – a ni većina još mlađe djece ne razumije na što pristaje.

Nitko od djece koju su proučavali nije raspolagao ukupnim razumijevanjem termina pravo na privatnost podataka koje su odavali online označavanjem tj. „klikom“ na uvjetne kućice.

To je dovelo do povjerenikove preporuke za posvećivanjem većeg broja sati poduci mladih na tu temu, redefiniranja pojmova, radi boljeg razumijevanja, i uvođenja funkcije Pravobranitelja za ta pitanja koji može posredovati za djecu ako određene snimljene poruke ili fotografije žele „skinuti“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći na „Premijerovom satu novosti“, stručnjak za društvene medije sa sveučilišta Manchester Metropolitan University, dr. Bex Lewis, rekao je odrasli moraju surađivati kako bi pomogli djeci u navigaciji na svjetskim mrežama.

“Roditelji ne mogu jednostavno reći da je to odgovornost škola, oni bi trebali surađivati u nastojanju da stvore bolji svijet za svakog „online i offline”, rekao je dr. Lewis, a komentirajući je li i crkva opremljena za rješavanje ovog problema dodao je: “Mislim da je potrebno još puno raditi na tome“.

“Jučer sam radio online prezentaciju za nekog tko radi s mladima, a većina podataka koje sam pronašao je par godina zastarjela.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dio toga je prepoznavanje onog „online“ kao dijela svakidašnjice, ne kao nečeg neobičnoga, već kao sastavnog dijela svakodnevice… te treba sjesti i vidjeti gdje to odgovara našoj ukupnoj komunikacijskoj strategiji”, zaključio je dr. Lewis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version