Nakon potresa u Italiji organizira se život stanovnika u regiji

Foto: Fah

Došlo je vrijeme za čišćenje, a prošlo vrijeme spasioca u selima pogođenima potresom u kojem je najmanje 290 osoba smrtno stradalo u središnjem dijelu Italije gdje iscrpljenost preplavljuje 2500 spašenih osoba bez krova nad glavom, neizvjesne budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se potraga za preživjelima završava, a nada u pronalazak preživjelih gasi, sada treba pripremiti procjenu štete i organizirati život stanovnika u regiji u sljedećim mjesecima.

U prolazima kampa s velikim plavim šatorima lica su i dalje sumorna usprkos naporu spasioca da prostor učine ugodnijim s igračkama za djecu, vinom na stolu.

Talijanske vlasti deblokirale su neposredno oko 60 milijuna eura hitne pomoći kojima je pridodano gotovo 10 milijuna eura pomoći od donacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Italija se sprema i uputiti apel fondu solidarnosti Europske unije ali vremena je malo. Hladnoća će uskoro zahvatiti ova planinska područja.

Šef vlade Matteo Renzi ponovio je u subotu prigodom pogreba 35 žrtava da će vlada učiniti sve da pomogne stradalima.

Po talijanskim medijima, vlada se sprema imenovati sljedećeg tjedna Vasca Erranija, bivšeg predsjednika regije Emilia-Romagna, i same pogođene jakim potresom 2012., za povjerenika izgradnje s velikim ovlastima kako bi se operativne odluke donosile brzo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, počinje istraga zašto je potres prouzročio toliko mrtvih i razaranja iako su norme protiv potresa u toj očito riskantnoj zoni na snazi već više od 45 godina.

“Prvo će nam stručnjaci morati objasniti kako su zgrade podignute i zašto su se srušile. Potom ćemo tražiti odgovornost za ruševine”, kazao je tužitelj iz Rietija Giuseppe Saieva dnevniku La Stampa.

Tlo se tek treba smiriti. Od srijede je zabilježeno više od 1800 manjih potresa koji redovito izazivaju nove pukotine i urušavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.