Site icon narod.hr

Neizvjesno do kraja: posljednji rezultati anketa uoči referenduma

Potpora neovisnosti Škotske iznosila je 49, odnosno 48 posto prema zadnjim anketama koje su u srijedu objavili Ipsos Mori i Panelbase dan uoči referenduma koji bi mogao voditi k raspadu Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpora ostanku Škotske u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva iznosila je 51 posto, prema anketi koju je proveo Ipsos Mori, objavila je mreža STV news.

Izvijestila je da je time potpora neovisnosti narasla za 7 posto od istraživanja provedenog 5. kolovoza i da je za jednako toliko pala potpora uniji.

Panelbase, koji je rezultate svog istraživanja objavio ranije u srijedu navodi da je potpora neovisnosti iznosila 48 posto, a 52 posto bila je potpora ostanku u UK-u, ako se izdvoji pet posto neodlučnih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema posljednjim podacima 4.285.323 birača su registrirana za glasovanje na referendumu o neovisnosti u četvrtak što predstavlja oko 97 posto stanovništva preko 16 godina starosti. Referendum je otvoren za one koji imaju 16 i više godina i žive u Škotskoj. Na biračkom listiću će biti pitanje: “Treba li Škotska biti neovisna zemlja?”, a birači bi trebali prekrižiti bilo Da ili Ne.

Podsjećamo, referendum o neovisnosti Škotske bit će održan u četvrtak 18. rujna 2014. Nakon dogovora škotske vlade i vlade Ujedinjenog Kraljevstva ( Engleska, Škotska, Wales, Sjeverna Irska) iznijet je prijedlog o Zakonu o referendumu o neovisnosti Škotske. Prijedlog je usvojen u škotskom parlamentu 14.11.2013., a potvrdila ga je kraljica Elizabeta Druga 17.12.2013.

Škotsku zakonodavnu vlast čini nakon 1998. Škotski parlament nakon što je vlada Tonya Blaira potpisala Akt o Škotskoj (Scotland Act) o ponovnoj uspostavi parlamenta prvi put nakon 1707 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na trećim parlamentarnim izborima 2007. pobjedu je odnijela Škotska nacinalna stranka (SNP) koja se bori za neovisnost Škotske. Na čelu vlade je bio Alex Samondom. Njegova prva izjava nakon pobjede bila je „kako će Škotska postati neovisna već u slijedećem desetljeću“.
Zakonodavnu vlast također ima i parlament u Westminsteru, te može nadglasati pojedine zakone koje donese parlament Škotske.

Tko ima pravo glasa na referendumu u Škotskoj

U skladu s nacrtom zakona iz 2010. te prema odredbama Zakona o pravu glasa na referendumu o nezavisnosti Škotske pravo glasa na referendumu imaju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

britanski državljani s prebivalištem u Škotskoj;

građani ostalih zemalja članica Commonwealtha s prebivalištem u Škotskoj;

građani ostalih zemalja članica Europske unije s prebivalištem u Škotskoj

članovi Doma lordova s prebivalištem u Škotskoj (koji, inače, nemaju pravo glasa na parlamentarnim izborima).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škotska vlada smanjila je za referendum minimalnu dob za glasanje sa 18 na 16 godina života, u skladu s politikom SNP-a u pogledu prava glasa na svim izborima u Škotskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version