Nizozemska vlada: Nitko nije mogao predvidjeti genocid u Srebrenici

Foto: Fah

Službeni Amsterdam u četvrtak se žalio na presudu po kojoj je nizozemska vlada odgovorna za smrt preko 300 Bošnjaka u srebreničkom masakru počinjenom 1995., uz objašnjenje da nitko nije mogao predvidjeti da će uslijediti genocid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nikome nije palo na pamet da bi se u Europi 1995. mogao dogoditi genocid”, rekao je odvjetnik Bert-Jan Houtzagers koji zastupa vladu na prizivnome sudu u Haagu.

Nizozemski je sud 2014. donio presudu po kojoj su nizozemske mirovne snage odgovorne za pogibiju 300 Bošnjaka u srpnju 1995.

Sud smatra da članovi mirovnih snaga nisu smjeli pustiti žrtve iz UN-ove baze u Potočarima blizu Srebrenice nakon najezde vojnih snaga bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obitelji žrtava tužile su nizozemsku vladu, optuživši mirovne snage da nisu zaštitile 8000 muškaraca i dječaka koje su ubili pripadici snaga bosanskih Srba neposredno prije završetka rata u Bosni.

Odvjetnik koji zastupa obitelji žrtava Marco Gerritsen kazao je da su nizozemski vojnici “stavili vlastitu sigurnost iznad sigurnosti svih ostalih”. “Nisu primijenili savjete UN-a o tome na koji način trebaju zaštititi građane i uzvratiti”, rekao je Gerritsen u četvrtak na sudu. “Umjesto toga su namjerno predali muškarce i dječake njihovim ubojicama”, kazao je drugi odvjetnik koji zastupa obitelji žrtava, Simon van der Sluijs.

Događaj je postao nacionalna sramota za Nizozemsku, a predstavlja i velik propust Ujedinjenih naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska se na presudu žalila 2014., prebacivši dogovornost za najteži masakr počinjen u Europi nakon Drugoga svjetskog rata na bosanske Srbe.

“U toj su situaciji bosanski Srbi ‘bili jači’, a nizozemskom je kontingentu UN-a preostalo jedino da se sa situacijom nosi najbolje što može”, kazao je Houtzagers.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.