Site icon narod.hr

Diplomatska svađa: Nizozemski premijer pozvao Erdogana da prestane provocirati i ispriča se

Foto: fah

Nizozemski premijer Mark Rutte rekao je u nedjelju da zapaljivi komentari turskog predsjednika koji je Nizozemce usporedio s nacistima neće pomoći smiriti svađu između dviju zemalja i poručio da se neće ispričati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne dolazi u obzir da se ispričamo, oni bi se trebali ispričati za to što su učinili jučer”, rekao je Rutte u Den Hagu gdje vodi kampanju za parlamentarne izbore koji će se održati u srijedu te poručio “To je potpuno nemoguć i nerazuman zahtjev”.

Nizozemska je u subotu onemogućila dolazak turskog ministra vanjskih poslova Mevluta Cavusoglu u Rotterdam, a tursku ministricu za obitelj, koja je ušla automobilom iz Njemačke u Nizozemsku, otpremila je natrag na granicu kao nepoželjnu osobu.

Ranije u nedjelju Rutte je rekao da će učiniti sve kako bi smirio diplomatsku svađu s Turskom i da Nizozemska želi biti trezvenija strana, ali će morati razmotriti druge opcije ako Turska ne prekine svoje komentare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada je u interesu vodstva da pokuša smiriti stanje, no naravno Turci tu moraju pomoći, a ono što oni govore ne pomaže”, rekao je Rutte.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je Nizozemsku za “nacizam” i poručio da će odgovoriti na “najoštriji način” na zabranu turskim ministrima da održe u Rotterdamu skupove kako bi motivirali tamošnje turske radnike da se odazovu na referendum kojim želi ojačati predsjedničke ovlasti.

Optužbe za nacizam Rutte je nazvao “neprihvatljivima” te objasnio “Ovu zemlju, kao što je jučer rekao gradonačelnik Rotterdama, nacisti su bombardirali tijekom Drugog svjetskog rata”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na društvenim mrežama u nedjelju su kružili pozivi turskim radnicima da održe nove prosvjede protiv odluke nizozemskih vlasti, te se i njima Rutte obratio.

“Sačuvajte hladnu glavu. Ovdje ste u Nizozemskoj, imamo sjajnu društvenu zajednicu u kojoj je golemi dio Nizozemaca turskog podrijetla integriran”, rekao je.

Nizozemsku u srijedu očekuju izbori, a ankete govore da Rutte i protuislamski političar Geert Wilders vode vrlo tijesnu utrku. Rutte je zabranu održavanja turskih skupova i sudjelovanje turskih ministara na njima obrazložio prijetnjom za javni red i mir. U Nizozemskoj živi oko 500.000 turskih imigranata i njihove djece, a većina ima dvojno državljanstvo i mogu glasovati u obje zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednički kandidati kritizirali francusku vladu jer je dopustila turski skup

Kandidati desnice za predsjedničke izbore kritizirali su u nedjelju, šest tjedana prije prvog kruga glasanja, francusku vladu jer je dopustila turskom šefu diplomacije politički govor u gradu Metzu, a kritike su uputili i kandidat centra te socijalista.

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayraul pozvao je u nedjelju na “smirivanje” diplomatske krize između Turske i Nizozemske, koja je dan prije zabranila turskom ministru vanjskih poslova Mevlutu Cavusogluu dolazak u zemlju dok mu je Francuska omogućila da u nedjelju sudjeluje na sličnom skupu u Metzu.

“Zašto bismo na našem teritoriju trebali dozvoliti izjave koje druge demokracije odbacuju? Neće biti turske izborne kampanje u Francuskoj”, napisala je na Twitteru kandidatkinja Nacionalne fronte (FN, krajnja desnica) Marine Le Pen, koja će, prema većini nedavnih anketa, dobiti najviše glasova u prvome krugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidat desnice Francois Fillon optužio je socijalističkog predsjednika Francoisa Hollandea da je grubo prekinuo europsku solidarnost, jer su slične skupove turskih ministara posljednih dana otkazale osim Nizozemske i vlasti u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj.

“Trebalo je prevladati zajedničko stajalište u odgovoru na turske zahtjeve. Francuska vlada je morala spriječiti održavanje tog skupa”, napisao je u priopćenju Fillon.

Cavusoglu je u Metzu, u govoru koji su izravno prenosile turske televizije, napao Nizozemsku i nazvao je “prijestolnicom fašizma” jer je spriječila skup. Optužbe za fašizam i nacizam izreko je na račun Nizozemske i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.

Edroganove izjave nisu se svidjele kandidatu francuskog centra za predsjedničke izbore Emmanuelu Macronu koji ih je nazvao neprihvatljivima.

“Naša zemlja ne smije dopustiti na svome teritoriju nikakvo odstupanje, ni napade na našu demokraciju, saveznike, vrijednosti”, istaknuo je Macron.

Socijalistički kandidat za predsjedničke izbore Benoit Hamon ocijenio je da “uloga Francuske nije da a priori zabrani raspravu, bez obzira na neslaganja s Erdoganom. Ali Turska se mora urazumiti. Kada Njemačka ili Nizozemska odluče zabraniti organiziranje rasprave, neopravdana je usporedba s nacistima”, dodao je Hamon. Švicarska mu nije dopustila sudjelovanje na nedjeljnom skupu u Zuerichu.

Erdogan je zahvalio Francuskoj na tome. “Francusku nisu zavele takve igre”, kazao je.

Ayrault je objasnio da je riječ o slobodi okupljanja te da ne postoji prijetnja javnom redu zbog koje bi skup trebalo zabraniti.

U Francuskoj živi oko 700.000 Turaka. Pravo glasa ima ih 70.000, glasuje ih obično oko 60 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version