Njemačka vlada ograničava useljavanje s područja Balkana

Vlada želi useljavanje azilanata iz Balkana ograničiti te ubrzati pravne postupke za njih. Pozivaju se na prijedlog zakona Ministarstva unutarnjih poslova Njemačke, a prema tom prijedlogu Albanija, BiH, Makedonija , Crna Gora i Srbija bit će klasificirane kao „sigurne zemlje“, prenosi Frankurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zakonu zemlje mogu biti klasificirane kao sigurne, ako je zajamčeno „da ondje ne postoje niti politički progoni niti neljudske i ponižavajuće kazne ili postupci,“ navodi FAZ.

Tim bi se zakonom poboljšala procedura oko dobivanja azila tako da se bi se skratio boravak u Njemačkoj onih osoba s područja Balkana koji ne ispunjavaju uvjete za dobivanje pozitivnog rješenja. Kroz nacrt tog zakona bit će smanjene socijalne pogodnosti u Njemačkoj, kao i svi zahtjevi za azilom iz ekonomskih razloga.

Novi propisi omogućuju vlasti odbijanje zahtjeva za azilom iz tih zemalja bez obrazloženja, što značajno ubrzava rješavanje procedure. U slučaju odbijanja azila obveza iseljenja skraćuje se na jedan tjedan, kao i rok za tužbu na jedan tjedan. Sud bi trebao donijeti odluku o zahtjevu unutar jednog tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obveza vize za Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju ukinute su 2009. kasnije i za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu. Savezni ured za migracije i izbjeglice u Njemačkoj registrirao je u prošloj godini 22.492 zahtjeva građana tih zemalja. Od siječnja do veljače 2014. primljeno je 6112, tvrde iz Ministarstva unutarnjih poslova, što je 27 posto svih ukupnih zahtjeva za azilom u prošloj godini.

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maizière (CDU) je već početkom veljače kritizirajući

postupak dobivanja azila istaknuo da su kandidati za azilom većinom iz Srbije, Makedonije i Albanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Građani tih zemalja nisu politički progonjeni, njihovi zahtjevi za azil moraju biti brzo i jasno riješeni,“ rekao je de Maizière.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.