Njemačka je vlada potvrdila autentičnost snimke razgovora visokih časnika Bundeswhera o izravnoj pomoći ukrajinskoj vojsci u borbi protiv ruske vojske, a koju su ruski mediji objavili prošli tjedan, prenosi Reuters.
Evo o čemu se točno govorilo u razgovoru čija je snimka došla u ruske rule.
Presretnuti razgovor
Zapovjednik njemačkog zrakoplovstva Ingo Gerhartz raspravljao je preko telefona s tri visoka dužnosnika Luftwaffe o mogućoj isporuci krstarećih projektila Taurus Kijevu. Podsjetimo kako je do sad kancelar Olaf Scholz do sad uporno odbijao isporuku ovog oružja, koje bi po mišljenju jednog broja analitičara značajno promijenio situaciju na bojnom polju.
Također, govorilo se o uvježbavanju ukrajinskih vojnika, kao i – a što je najviše odjeknulo u medijima – mogućim ciljevima, uključujući most koji povezuju Krim s Rusijom i skladišta municije.
Razgovor se dotakao pojedinosti savezničkih operacija, poput raspoređivanja britanskog vojnog osoblja u Ukrajinu, te na koji su način i gdje instalirani britanski Storm Shadow i francuski Scalp projektili na ukrajinskoj bojišnici.
Jedan od dužnosnika govori o tome kako Britanci već za Francuze obrađuju satelitske podatke koji su Ukrajincima nužni kako bi programirali projetkile.
Predložio je u tom smislu da bi isto mogli učiniti i za Nijemce, čime bi im omogućili zanijekati upletenost u sukob.
Dostava Taurusa ostaje prvorazredno političko pitanje
Snimka razgovora je procurila zbog toga što se jedan od participanata uključio u razgovor iz Singapura preko veze koja nije bila sigurna, te su Rusi, ili treća strana koja im je dostavila snimku, najvjerojatnije slučajno presreli poziv, jer i inače, kako tvrdi njemački ministar obrane Boris Pistorius, Ruske službe konstantno nadziru civilne njemačke telekomunikacije.
Kritičari tvrde kako ovaj incident potvrđuje da Njemačka konstantno potcjenjuje sigurnosne prijetnje.
Njemački saveznici nisu javno kritizirali slučaj. Glasnogovornik britanskog premijera Rishija Sunaka izjavio je za medije da je istraga njemačka stvar, te da to neće promijeniti ništa u međusobnoj suradnji dvije zemlje na pomoći Ukrajini.
Međutim, bivši britanski sekretar za obranu Ben Wallace rekao je, kako prenosi The Times, da je incident pokazao kako Njemačka nije “niti sigurna niti pouzdana”.
Snimka također potcrtava ono što se već zna: koliko je dostava Taurus projektila zapravo političko pitanje.
Rusi optužuju ‘kolektivni Zapad’
Podsjetimo, posrijedi su projektili koji imaju dvostruko veći domet od Storm Shadowa i Scalpa, te bi omogućili Ukrajincima da gađaju i samu Moskvu.
Zvanični je njemački stav kako je posrijedi ruski “hibridni disinformacijski napad” s ciljem podrivanja povjerenja među saveznicima.
K tome, vlada se obvezala poduzeti disciplinske mjere protiv službenika koji su sudjelovali u presretnutom razgovoru, bude li za tim potrebe.
No kad su ga mediji pitali hoće li skandal naškoditi Gerhartzovoj poziciji, imajući u vidu da on nije bio onaj sugovornik iz Singapura koji je prekršio sigurnosni protokol, Pistorius je izjavio da ako ne izađu na vidjelo novi podaci “neće žrtvovati jednog od svojih najboljih časnika Putinovim igrama.”
Kremlj, naravno, tvrdi kako snimka pokazuje da su njemačke oružane snage u fazi rasprave o napadu na ruski teritorij, te postavlja pitanje je li posrijedi državna politika ili je kancelar Scholz izgubio kontrolu nad situacijom.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova dalo je izjavu da s krajnjim rokom u ponedjeljak 03. ožujka očekuje objašnjenje od njemačkog veleposlanika u Moskvi, Alexandera Grafa Lambsdorffa o snimci koja “jasno dokazuje uključenost ‘kolektivnog Zapada, kao i Berlina, u sukob oko Ukrajine”.
Njemačka je optužbe za pripreme na rat nazvala “apsurdnom” propagandom. Analitičari kažu da Moskva nastoji svim sredstvima spriječiti isporuku Taurusa Ukrajini.
Tekst se nastavlja ispod oglasa