Site icon narod.hr

Njemački ‘ekonomski mudraci’: Migranti nisu financijski teret

epa05003612 Refugees sit at a inspection station near the Austrian-German border near to Passau, Germany, 30 October 2015. An escalating row in Chancellor Angela Merkel's government over mass arrivals of migrants from war zones provoked a rebuke on 30 October 2015 from German deputy Chancellor Sigmar Gabriel, leader of Germany's Social Democratic Party (SPD). Merkel's September 5 decision to open Germany's borders and absorb migrants has won global praise but local recrimination. The ruling party of southern Bavaria state, the Christian Social Union (CSU), is pressing Merkel's Christian Democrats (CDU) to limit new arrivals. A key bone of contention is a CSU demand for "transit zones" at the Austrian border, analogous to the sealed-off sections of airports where transferring passengers change plane without going through a country's immigration control. EPA/SEBASTIAN KAHNERT

Njemačka financijski može podnijeti izbjeglički teret te od migranata čak i dugoročno profitirati, procjena je državnog vijeća stručnjaka iz područja ekonomije, objavljeno je u srijedu u Berlinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izbjegličke migracije pokazuju da se Njemačka ne može isključiti iz globalnih problema. No s obzirom na dobro stanje javnih blagajni i postojeće gospodarske potencijale, dosadašnji financijski teret uzrokovan dolaskom izbjeglica je podnošljiv”, rekao je u Berlinu, prilikom predstavljanja redovite godišnje procjene gospodarske situacije u zemlji, Christoph M. Schmidt, predsjednik gremija stručnjaka, u javnosti poznatog pod nazivom “Ekonomski mudraci”.

Ovo vijeće procjenjuje da će se izdaci za izbjeglice za 2015. kretati između 5,9 i 8,3 milijardi eura. U 2016. bi ti izdaci bili veći i procjenjuju se na 9 do 14,3 milijardi eura.

“Ekonomski mudraci” međutim upozoravaju kako je procjena podnošljivosti izbjegličkog tereta ostvariva jedino uz istodobne pojačane mjere integracije izbjeglica u tržište rada. Za to je potrebno ubrzati proces rješavanja zahtjeva za azilom, a pritom se preporuča da visina minimalne satnice ostane na sadašnjih 8,5 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Već i sadašnji minimalac je visoka prepreka prilikom ulaska na tržište rada za mnoge izbjeglice. S obzirom na trenutno veliku ponudu u niskotarifnom sektoru preporučamo da se minimalac ne povisuje”, stoji u procjeni koju članovi vijeća “Ekonomskih mudraca” godišnje predaju vladi.

Nadalje se preporučuje i minimalac prilagođen dobi i radnom iskustvu, kako bi se početnicima olakšao ulazak u sferu rada.

Ukupnu gospodarsku situaciju “Mudraci” i dalje procjenjuju dobrom i stabilnom, a za 2016. procjenjuju gospodarski rast od 1,6 posto. Gremij isto tako predviđa da bi se migracija mogla pozitivno odraziti i na broj zaposlenih u Njemačkoj, kojih bi do 2020. moglo biti i do pola milijuna više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gremij, koji se punim imenom zove Vijeće vještaka za procjenu ukupnog gospodarskog razvoja, neovisno je državno tijelo osnovano 1963. i zadaća mu je da svake godine vladu savjetuje u važnim gospodarskim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version