Norveška više ne želi ilegalne migrante: Proglasit će Somaliju sigurnom zemljom, kako bi mogla odbiti zahtjeve za azilom

Foto: EU2018BG Bulgarian Presidency - Informal JHA meeting: Arrivals / wikimedia commons , na slici Torkil Amland

Norveška Vlada ne popušta pred pritiskom organizacija za ljudskih prava koje tvrde kako će se time ozbiljno prekrišiti međunardno pravo. Naime, u međunarodnom pravu i zakonima Europske unije određeno je kako je zemlja dužna primiti zahtjev za azil ilegalnog migranta ukoliko dolazi iz zemlje koja nije sigurna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je u pitanju Europska unija, putem zajedničke politike po bruxelleškim hodnicima i kompliciranim parametrima određuje se koja je zemlja sigurna, a koja nije za život.

Zbog toga, zemlje koje ne prime ilegalne migrante krše ljudska prava te nemaju pravo na vlastite kriterije po kojima će nekome odobriti ili odbiti zahtjev za azilom. Ukoliko se tome pridoda koliko “ozbiljno” Europska unija štiti vanjske granice EU, jasno je kako je mogući toliki porast ilegalnih migranata zadnjih godina.

Norveška Vlada je tako najavila da će oduzeti pravo na automatski azilantski status za 1600 Somalijaca budući da će proglasiti njihovu domovinu dovoljno sigurnom za povratak, javlja najčitaniji norveški portal Nettavisen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Norveška Vlada saznaje da su Islamisti iz al-Shabaab potisnuti iz Somalije, odnosno da više ne zauzimaju ključne pozicije i gradove te da je jedini racionalni postupak da se ljudi kojima više nije potrebna zaštita vrate kućama.

Taj postupak je naravno razljutio Norvešku organizaciju za tražitelje azila (NOAS) koja navodi kako Vlada time krši UN konvenciju o izbjeglicama kao i Europsku konvenciju. Ipak, Norveška i svaka druga nezavisna zemlja, ima pravo samostalno procijeniti koji će status dati drugoj zemlji, dok ne krši ljudska prava.

“Cijela poanta Konvencije o izbjeglicama je da samo oni kojima je doista potrebna zaštita imaju pravo ostati. Niti naše institucije, niti međunarodno pravo impliciraju da bilo tko ima pravo dobiti ikakav status u Norveškoj”, poručio je Torkil Amland, državni tajnik iz kvote desne Progresivne stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Somalijska dijaspora u Norveškoj je jedna od najvećih te ih ima oko 30 000, a prema statistikama čak je 916 000 od 5.3 milijuna norveških stanovnika stranog podrijetla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.