Novinar al-Jazeere iznenađen uhićenjem, danas odluka o izručenju Egiptu

epa04812382 A man and a woman with tape over their mouths outside a police station, Berlin, Germany 21 June 2015. A protest of about 60 people calling for the release of Al Jazeera journalist Ahmed Mansour had gathered. The journalist was arrested on 20 June at Berlin-Tegel Airport when he tried to fly to Doha, Qatar. According to the German Federal Police an international arrest warrant was out against him, which had been sent to them. Mansour is one of the most famous television journalists in the Arab world. In 2014 criminal court in Cairo had sentenced him in absentia to 15 years in prison because he allegedly participated in the torture of a lawyer the Arab spring movment of 2011. EPA/PAUL ZINKEN

Jedan od najuglednijih novinara tv mreže al-Jazeera Ahmed Mansour izjavio je u nedjelju kako je iznenađen time što su ga njemačke vlasti uhitile jučer na belinskom aerodromu prilikom ulaska u zrakoplov za Dohu izrazivši očekivanje da će se čim prije naći pred istražnim sucem, dok su njemačke vlasti najavile da će tijekom dana donijeti odluku o tome hoće li ga osloboditi ili izručiti Egiptu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manosur, voditelj jedne od najpopularnijih emisija uživo na arapskome tv kanalu, kazao je za svoju tv mrežu telefonski iz Berlina kako su mu “njemačke vlasti dale do znanja da se radi o slučaju međunarodnog kriminala” te da će sudac odlučiti hoće li ga izručiti Egiptu na temelju međunarodnog naloga za uhićenjem koji su izdale egipatske vlasti.

Istodobno je glasnogovornik njemačkog tužiteljstva najavio da će tijekom dana biti obavljeno više sastanaka kako bi se donijela odluka o oslobađanju ili izručenju Manosura, koji ima dvojno egipatsko i britansko državljanstvo, a kojega je egipatski sud prošle godine u odsutnosti osudio na 15 godina zatvora zbog mučenja odvjetnika na Trgu Tahrir 2011. godine. Tv mreža al Jazeera u to je vrijeme ocijenila da je riječ o potpuno lažnoj optužbi s ciljem ušutkavanja popularnog novinara kao i ove tv postaje, koju egipatske vlasti optužuju za podupiranje oporbene Muslimanske braće. Tamošnje vlasti optužuju ovu tv mrežu da je glasnogovornik pokreta kojega je skršio sadašnji egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi 2013., u vrijeme kada je bio zapovjednik egipatske vojske.

Oko 80 prosvjednika okupilo se u nedjelju pred sudom u Berlinu prosvjedujući protiv uhićenja šefa servisa al-Jazeere na arapskome, čija je emisija “Bez granica” vrlo gledana u arapskom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U veljači ove godine Egipat je oslobodio novinara Petera Grestea nakon što ga je 400 dana držao u zatvoru pod optužbama koje uključuju pomaganje terorističkoj skupini. Druga dvojica novinara, Mohamed Fahmi, naturalizirani Kanađanin koji se odrekao egipatskog državljanstva, te Egipćanin Baher Mohamed oslobođeni su uz kauciju u veljači nakon što su proveli preko godinu dana u zatvoru pod optužbom da su širenjem laži pomagali terorističkoj organizaciji. Prvostupanjski sud ih je osudio na sedam do deset godina zatvora, no viši sud naložio je u siječnju ponavljanje suđenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.