Site icon narod.hr

Odluka o izručenju Sindičića Hrvatskoj za dva tjedna

Odluka španjolskog istražnog suda o izručenju bivšeg agenta jugoslavenske tajne službe Vinka Sindičića Hrvatskoj mogla bi biti poznata za dva tjedna, doznaje Hina iz pravosudnih izvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindičića je 9. studenog u gradu Burgosu na sjeveru zemlje uhitila Guardia Civil, formacija koja uz nacionalnu policiju brine za sigurnost građana. Uhićen je na temelju Interpolove tjeralice koju je izdalo Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci sumnjajući da je dao lažni iskaz te lažno prijavio kazneno djelo.

Odvjetnik Anto Nobilo tvrdi da je Sindičić lažno svjedočio na suđenju u Münchenu Krunoslavu Pratesu za ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, za što su sada optuženi bivši visokopozicionirani članovi UDBA-e Zdravko Mustač i Josip Perković, kojega Nobilo zastupa u ovom suđenju.

Međunarodna potraga za Sindičićem raspisana je 6. veljače 2014., a u Burgosu je uhićen dvadeset mjeseci kasnije. Idući dan je sproveden u Madrid, gdje se pojavio pred istražnim sucem Ismaelom Morenom u pratnji svog odvjetnika iz Burgosa. Odbio je izručenje Hrvatskoj, a sudac mu je odredio istražni zatvor kako bi spriječio mogući bijeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vinko Sindičić nema prebivalište u Španjolskoj i nije registriran kod španjolske policije. Više od dva tjedna nalazi se u zatvoru udaljenom 42 kilometra sjeverno od Madrida.

Iz Hrvatske je prije devet dana stigao u Madrid uhidbeni nalog preveden na španjolski jezik i podaci prema kojima Sindičić dosad nije kažnjavan u Španjolskoj.

Španjolsko tužiteljstvo očekuje izručenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državna odvjetnica Carmen Monfort tvrdi da nema razloga da ga se ne izruči Hrvatskoj.

Sudac Ismael Moreno idući bi tjedan trebao razmotriti njene argumente kao i stajalište Sindičićeva odvjetnika te donijeti odluku o izručenju. Izgledno je da će se na njegovu odluku žaliti jedna od strana, čime će slučaj otići na višu instanciju, no očekuje se da bi se i to trebalo riješiti u roku od tjedan dana.

„U svakom slučaju, konačna odluka o izručenju Hrvatskoj trebala bi biti poznata za oko dva tjedna“, kaže osoba upućena u slučaj.
Sindičić, rođen u Baškoj na Krku, ranije je živio u Rijeci. Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je u prosincu 2013. donijelo rješenje o „provođenju istrage zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih dijela davanja lažnog iskaza te lažnog prijavljivanja kaznenog djela“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Budući da zasad nije podignuta optužnica protiv imenovanog optuženika, nismo u mogućnosti iznositi druge detalje vezane za sam postupak“, napisala je u e-mailu Tea Radovani, glasnogovornica i zamjenica županijske državne odvjetnice u Rijeci.

Sindičić, član UDBA-e zadužen za likvidacije protivnika bivšeg režima, bio je ključni svjedok na suđenju Krunoslavu Pratesu 2008. godine u Münchenu. Prates je osuđen na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića.

Đureković je ubijen 1983. u garaži u Wolfrathausenu pokraj Münchena, a Prates je među ostalim proglašen krivim i zbog davanja ključa garaže Josipu Perkoviću, optuženom za organiziranje ubojstva.

Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo tvrdi da je Sindičić lažno svjedočio tereteći time njegova klijenta te je, prema ranijem pisanju medija, upravo Nobilo podnio prijavu državnom odvjetništvu u Rijeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je Perkovića izručila Njemačkoj krajem siječnja 2014., a mjesec i pol dana kasnije raspisana je međunarodna potraga za Sindičićem.

Na optuženičkoj klupi u Münchenu je i Zdravko Mustač, još jedan visokopozicionirani član UDBA-e.

Perkovićev odvjetnik izrazio je zadovoljstvo uhićenjem Sindičića u Španjolskoj. „Bit ćemo sigurni da ćemo doći do Sindičića, jer je na sve načine izbjegavao svjedočenje u Njemačkoj“, rekao je Nobilo odmah nakon uhićenja.
Španjolska je jedino iz Hrvatske dobila zahtjev za izručenjem Sindičića.

Vinko Sindičić je bio osuđen na 15 godina zatvora zbog pokušaja ubojstva hrvatskog emigranta Nikole Štedula u Škotskoj 1988. godine. Suđeno mu je i u Zagrebu zbog ubojstva hrvatskog emigranta Brune Bušića u Parizu 1978. godine, ali je 2000. oslobođen optužbe. Spominjao se u medijima i kao ubojica hrvatske obitelji Ševo u Italiji te nekih drugih emigranata u Njemačkoj i Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version