Orban: Rat u Ukrajini je u “pat poziciji” koja bi se lako mogla pretvoriti u svjetski rat

viktor orban
Foto: Fah

U novom intervjuu za švicarski medij Weltwoche, mađarski premijer Viktor Orban raspravljao je o širokom spektru tema, uključujući rat u Ukrajini, zašto vjeruje da nijedna strana ne može pobijediti u sukobu, zašto su demokrati na vlasti u SAD-u loša vijest za Mađarsku, i kakve kratkoročne i dugoročne opasnosti masovna imigracija predstavlja za Zapad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o ishodu rata u Ukrajini, Orban je izjavio da “nitko ne može pobijediti”, prenosi Remix.

Nuklearna sila od 140 milijuna stanovnika suočena je s Ukrajincima, a cijeli NATO s Rusima. To je ono što ga čini tako opasnim. Postoji “pat-pozicija” bi se lako mogla pretvoriti u svjetski rat”, rekao je. Orban je istaknuo da je prema ukrajinskom zamjeniku ministra vanjskih poslova poraz Rusije prihvatljiv kompromis, naglašavajući rat s visokim ulozima s kojim se Europa i svijet suočavaju.

Orban je podsjetio da se dva tjedna prije izbijanja rata posljednji put susreo s Putinom u Moskvi, gdje mu je ruski predsjednik rekao da članstvo Mađarske u NATO-u nije problem, već samo Ukrajine i Gruzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Putinov problem su američke raketne baze koje su već uspostavljene u Rumunjskoj i Poljskoj, kao i moguće širenje NATO-a u Ukrajinu i Gruziju kako bi tamo stacionirali oružje”, rekao je Orban. “Osim toga, Amerikanci su otkazali važne ugovore o razoružanju. Zato Putin više nije mogao mirno spavati noću.”

Dodao je: “Razumijem što je Putin rekao, ali ne prihvaćam ono što je učinio.”

Tijekom intervjua, mađarski premijer također je objasnio da je “Rusija druga civilizacija” u kojoj europske političke norme ne funkcioniraju, rekavši: “Nije važno sviđa li se to nama ili ne. Moramo pronaći način za zajednički život s tako velikom, opasnom silom kao što je naš susjed Rusija.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što ako Rusija izgubi?

Kada je Orban upitan o mogućnosti da Rusija izgubi rat, rekao je da ne želi zamišljati što će se dogoditi u tom scenariju.

“Rusija je nuklearna sila. Bio bi to geopolitički šok, potencijalno razoran potres na globalnoj razini, daleko gori od raspada Jugoslavije. Sama činjenica da se takvi scenariji sada olako shvaćaju na Zapadu svjedoči o uznemirujućoj, pa čak i zastrašujućoj udaljenosti od stvarnosti i sljepoći za rizike koji su svojstveni takvoj politici”, rekao je.

Ako Europa želi mir, prvo ga mora željeti, smatra Orban. Izjavio je da “mir počinje u srcu; tada mora doći do glave, koja zatim vodi ruku.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je, međutim, da velik dio svijeta želi istu stvar, a Kinezi, Indijci, Arapi, Turci i Brazilci izričito podržavaju prekid vatre i mirovne pregovore.

Međutim, Zapad ima većih problema, uključujući i svoju lidersku ulogu. “Zapad je izgubio sposobnost da ujedini svijet za cilj. Njegove su filozofske postavke ograničene prostorom. Ovo je novi fenomen”, rekao je Orbán.

Dodao je da, iako bi mir trebao biti cilj, Europa također mora biti sposobna obraniti se i istaknuo da je podržavao “europski NATO” još 2012. godine.

Premijer se složio sa sugestijom novinara da dublji razlog slabosti Europe treba tražiti u Europskoj uniji jer ona “razgrađuje nacionalne države, a da na njihovo mjesto ne stavlja ništa djelotvorno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“EU želi ‘sve bližu uniju’. Ne slažemo se oko cilja… To je uzrok europske bolesti.”

Američka politika

Na pitanje Weltwochea što bi se trebalo dogoditi u Sjedinjenim Američkim Državama i može li se politika tamo promijeniti, Orban je mađarsko iskustvo nazvao jasnim: “Kad su demokrati na vlasti u Washingtonu, bježimo u zaklon. Uvijek nas žele promijeniti, kao i političari u Bruxellesu. Žele nam diktirati kako da se nosimo s migracijom i kako da podučavamo svoju djecu. To je nepoštovanje.”

“Mi smo uspješna zemlja i dajemo svoj doprinos Europi. Mi smo branitelji dvoraca na rubu kontinenta. Ovaj rad nije priznat. Zato se radujemo što ćemo ponovno vidjeti naše prijatelje republikance na vlasti”, rekao je Orban.

Orban o Mađarskoj i globalizaciji

Mađarska je zemlja koja se jako oslanja na slobodnu trgovinu, ali Orbán ukazuje da svjetsku poslovnu i političku elitu više ne zanima isključivo biznis.

“Propovjednici globalizacije i slobodne trgovine koji se svake godine sastaju na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu” imaju novo evanđelje: “reorganizacija globalizacije” u kojoj su “oni dobri, a mi loši”.

Ovaj novi stav o razdvajanju nacija na temelju pripadnosti zapadnom liberalnom poretku predstavlja ozbiljnu opasnost za Mađarsku. Ističe i da potpuno otuđivanje i sankcioniranje Rusije neće naštetiti samo Mađarskoj nego i drugim europskim narodima.

“Mi smo izvozno orijentirana zemlja. 85 posto našeg bruto domaćeg proizvoda dolazi iz izvoza. Imamo važne kulturne i gospodarske odnose na Istoku. Reorganizacija bi bila kobna za Mađarsku, ali mislim i za Njemačku”, rekao je.

Kratkoročni, srednjoročni i dugoročni troškovi migracije

Premijer se osvrnuo i na migracije, raščlanivši problem na različita vremenska razdoblja.

Kratkoročno gledano, najveća opasnost koja je svojstvena nekontroliranoj migraciji jest da će zemlje vidjeti pogoršanje javne sigurnosti i terorizam. Orbánovu tvrdnju podupiru podaci o kriminalu iz niza zemalja, uključujući Njemačku, Austriju, Španjolsku, Francusku, Švedsku i Švicarsku.

Srednjoročno gledano, Orbán je označio “ekonomske gubitke” kao najveću prijetnju, a uz zemlje poput Njemačke koje troše desetke milijardi na integraciju, stanovanje i socijalne beneficije, postoji dovoljno podataka koji podupiru njegovu tvrdnju.

Ipak, ističe da je demografska transformacija koja se događa diljem Zapada najveća dugoročna prijetnja: “da ljudi više ne prepoznaju vlastitu zemlju, da gube vlastitu domovinu”.

Orban o štetnosti rodne ideologije za mlade

Orban se osvrnuo i na temu rodne ideologije koja sve više dominira diskursom zapadnih država i naroda. Rekao je da je najveća opasnost svojstvena rodnoj ideologiji činjenica da djeca između 14 i 18 godina moraju “odrasti u svijetu”.

“U tom razdoblju njihov identitet treba jačati, a ne slabiti i destabilizirati, kako to rade rodni ideolozi. (…) Uništavaju nam djecu. Nepovratno. Nemaju pravo na to”, rekao je.

Mađarsku je EU kritizirao zbog svog stava o tom pitanju i zakona o zaštiti djece, koji zabranjuje seksualizirane LGBT teme u učionicama.

Što bi Orban učinio da je “direktor EU na jedan dan”

Weltwoche se osvrnuo na trenutak kada je bivši predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker rekao Orbanu: “Evo diktatora”, trenutak koji je snimljen kamerom.

Na pitanje novinara što bi mađarski premijer napravio da je zapravo “diktator Unije” na jedan dan, Orban je odgovorio: “Učinio bih ono što bi gospodin Juncker volio: napio bih se. Srećom, ne postoji takva opcija.”

Juncker je bio poznat po svojoj ljubavi prema alkoholu, a prema Spiegelu, “Čini se da skoro svaki briselski novinar ima anegdotu za podijeliti s kolegama o Junckeru koji pije previše ili navodno smrdi na alkohol. Ali sumnje u to je li predsjednik povjerenstva dorastao zadatku ispunjavanja svojih dužnosti rijetko su se iznosile u javnosti.”

Vratiti vlast nacionalnim državama

Orban je rekao da veliki dio problema s kojima se EU suočava ima veze s Bruxellesom koji uzima sve više i više ovlasti od nacionalnih država. Mađarski čelnik je dalje rekao da postoji dobar priručnik bivšeg bavarskog premijera Edmunda Stoibera, u kojem Stoiber opisuje kako bi se EU mogao reorganizirati na temelju supsidijarnosti.

“Ne nedostaje znanje, već namjera”, rekao je Orbán, zalažući se za nužnost da se “sve ovlasti koje je EU pripisivao sebi bez ovlaštenja država članica mora vratiti državama članicama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.