Marijana Petir: EU neće tolerirati Srbiji kršenje prava Hrvata

Hrvatska zastupnica Marijana Petir najavila je danas, nakon što je dobila odgovor na svoje zastupničko pitanje od Europske komisije, da će prilikom rasprave o izvješću o napretku Srbije u pristupnom procesu uputiti prigovor zbog kršenja prava Hrvata u Vojvodini, te je ponovila da će uložiti prigovor i zbog kršenja ljudskih prava hrvatskog branitelja Veljka Marića kojeg srpske vlasti protupravno drže u zatvoru i ne omogućavaju mu osnovnu zdravstvenu skrb. Marijana Petir zatražila je da joj se kao hrvatskoj zastupnici u Europskom parlamentu odobri posjet Veljku Mariću, zajedno s organizacijom „Bedem ljubavi” za što još uvijek nije primila odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir je još jednom osudila ponašanje srbijanskih vlasti zbog ovih slučajeva kršenja ljudskih prava Hrvata, ali i zbog toga što se nisu ogradili niti nisu reagirali na izjave i ponašanje ratnog zločinca Vojislava Šešelja proteklih dana, te je istaknula da takvo postupanje Srbiju udaljava od europskog puta.

Marijana Petir upozorila je u svom zastupničkom pitanju Europsku komisiju da se Hrvatima u Vojvodini krše prava, te je zatražila da se poduzmu potrebne aktivnosti kako bi se Hrvatima u Vojvodini osiguralo pravo na jezik, kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku.

Kako je navela u svom zastupničkom pitanju Europskoj komisiji, državne vlasti u Republici Srbiji priječe Hrvate u Vojvodini u ostvarivanju njihovih prava na jezik, kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku, a sve što srbijanska vlast poduzima po tom pitanju radi se kako bi se favoriziralo Bunjevce koji se ne izjašnjavaju kao Hrvati, već samo kao Bunjevci. Tako se Hrvatima onemogućuje da ostvare svoja prava koja su im zagarantirana zakonom i međunarodnim sporazumima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko nacionalno vijeće i Republika Hrvatska su prisiljeni izdvajati vlastita sredstva za tisak udžbenika koja vlasti u Srbiji ne žele refundirati, ne omogućava im se upotreba javnih prostora za njihove kulturne manifestacije, a hrvatski jezik se pokušava istisnuti i zamijeniti bunjevačkim. „Kako će Komisija osigurati ostvarenje prava na jezik, kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku hrvatskog naroda u Vojvodini, s obzirom na to da su Hrvati građani Europske unije?”, stoji u pisanom zastupničkom pitanju hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir Europskoj komisiji.

Europska komisija je na pitanje zastupnice Petir odgovorila da pomno prati stanje u pogledu poštovanja temeljnih prava i zaštite manjina u Srbiji, uključujući ona u vezi s hrvatskom manjinom. „U najnovijem izvješću o napretku Srbije od 8. listopada 2014. naglašava se da je nužno posvetiti pozornost dosljednoj provedbi zakonodavstva u Srbiji, posebice u područjima obrazovanja, uporabe jezika te pristupa medijima i vjerskim uslugama na jezicima manjina, kad god za tim postoji potražnja”, stoji u odgovoru Komisije.

Također, poštovanje temeljnih prava i zaštita manjina ključni su preduvjeti za Srbiju u okviru pristupnih pregovora te se konkretno rješavaju u okviru poglavlja 23. o pravosuđu i temeljnim pravima. Napredak Srbije u okviru pristupnih pregovora ovisi o pripremi i učinkovitoj provedbi posebnog akcijskog plana koji treba biti „usmjeren na učinkovitu provedbu postojećih odredaba o zaštiti manjina te kojim se uzimaju u obzir preporuke u okviru trećeg mišljenja Savjetodavnog odbora za Srbiju u kontekstu Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina”, ističe se u odgovoru Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.