Plenković: poslali smo poruku ohrabrenja jugoistoku Europe

Foto: Fah

Čelnici EU-a poslali su poruku ohrabrenja zemljama jugoistoka Europe i potvrdili njihovu europsku perspektivu, izjavio je u petak u Bruxellesu hrvatski premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čelnici EU ponovno su tijekom sinoćnje rasprave stavili u fokus pitanja jugoistoka Europe, europsku perspektivu našeg susjedstva. Očito je da je poruka ohrabrenja poslana i glede europske perspektive i poduzimanja reformi koje su usmjerene na približavanje EU-a. Mislim da smo podigli svijest brojnih lidera koji se ovom temom možda ne bave toliko redovito”, rekao je Plenković, prije početka sastanka 27 zemalja članica, koji je posvećen raspravi o budućnosti EU-a.

Prvi dan sastanka u četvrtak čelnici 28 zemalja članica nisu donijeli zaključke Europskog vijeća, nego zaključke predsjednika Europskog vijeća, budući da se donošenju zaključaka usprotivila Poljska u znak prosvjeda što je preglasana kod reizbora Donalda Tuska za predsjednika Europskog vijeća.

Ti zaključci imaju istu političku težinu kao i zaključci Europskog vijeća. U zaključcima stoji napomena da imaju potporu 27 zemalja članica jer nije bilo konsenzusa, ali da izostanak konsenzusa nije povezan s njihovim sadržajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U svjetlu unutarnjih i vanjskih izazova s kojima se regija suočava, Europsko vijeće je raspravljalo o krhkoj situaciji na zapadnom Balkanu, koju ćemo i dalje pratiti. Naglašava se važnost nastavka reformskog puta, dobrosusjedskih odnosa i uključivih inicijativa regionalne suradnje. Potvrđuje se nedvosmislena potpora europskoj perspekivi zapadnog Balkana. Pozdravaljajući napredak zemalja u regiji, Europsko vijeće naglašava da EU ostaje privržena i angažirana na svim razinama da pomogne tim zemljama u provedbi reformi i projekata usmjernih prema EU-u”, kaže se u dijelu zaključaka koji se odnose na jugoistok Europe.

Europsko vijeće nije raspravljalo o stanju na jugoistoku Europe još od 2008. godine.

Premijer Plenković ističe da samo nekolicina čelnika država članica pobliže pozna situaciju u toj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iskoristili smo priliku da ostalim čelnicima ukažemo na nužnost snažne prisutnosti, artikulirane politike i jasnog angažmana EU-a, jer ako smo mi kao Unija spori, onda u taj prostor ulaze neki drugi”, kaže Plenković.

Govoreći o raspravi o budućnosti Europe, Plenković je rekao da Europa više brzina, što je jedan od scenarija koji je za budućnost EU-a predložila Komisija, već postoji i da je važno da se to ne pretvori u usku skupinu zemalja koja bi isključivala druge.

“Moramo biti otvoreni i jasni, Europa više brzina već postoji, imate članice eurozone, Schengena, pojačanu suradnju oko niza pitanja. Ono što je važno jest da u ovom trenutku ne prevlada logika da nekoliko velikih napravi jednu unutarnju grupu, tješnju suradnju, a onda svi koji nisu u tom procesu ostaju na margini”, naglasio je hrvatski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On smatra da je potrebno iz svakog od pet scenarija uzeti ponešto.

Za mene su ključne tri teme: veći demokratski legitimitet institucija, kao brana rastućem populizmu, drugo puno veća korist za građane i od europskog proračuna i od europskih zajedničkih politika i treće snažnija globalna uloga EU-a. Na ta tri stupa leži po meni kvalitetna budućnost europskog projekta, rekao je Plenković.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nedavno je predstavio pet mogućih scenarija o budućnosti Europske unije do 2025. godine, koji su zamišljeni kao podloga za raspravu tijekom ove godine.

Pet mogućih scenarija su sljedeći: zadržati status quo; EU samo kao jedinstveno tržište; Europa s više brzina; EU s manje ovlasti, ali efikasnija; EU koja će u više područja raditi zajedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.