Site icon narod.hr

Poljska u borbi za pravo na život: U parlamentu krenula rasprava o strožem zakonu o pobačaju!

Foto: fah

Žestoka rasprava oko zakona o pobačaju u Poljskoj  nastavlja se danas kad parlament raspravlja o suprotnim incijativama, jednoj za liberalizaciju zakona o pobačaju i drugoj za stroži zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladajuća stranka a Pravo i pravda (Pis), koja kontrolira parlament, općenito zagovara zabranu pobačaja.

Usvojen 1993. godine, sadašnji zakon dopušta pobačaj u slučajevima silovanja ili incesta, ako trudnoća predstavlja rizik za zdravlje majke ili ako je fetus teško deformiran.

Građanska inicijativa koju je u parlamentu podnio odbor Zaustavite abortus, savez različitih skupina protiv pobačaja, predviđa i da majke koje su napravile pobačaj završe u zatvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska: Novinari za zaštitu života djece i zabranu pobačaja

Poljska: Katolička Crkva poduprla zaštitu djece s Downovim sindromom od pobačaja, feministkinje protestiraju

U Poljskoj se prikupljaju potpisi da se onemogući pobačaj djece sa sindromom Down

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pola milijuna potpisa

Prijedlog protiv pobačaja prikupio je preko pola milijuna potpisa potpore, mnogo više nego što je potrebno za otvaranje parlamentarne rasprave o tome.

Osim kažnjavanja liječnika koji obavljaju pobačaje, traži se i da državne i lokalne vlasti ponude potporu ženama i obiteljima s hendikepiranom djecom i onima koji su rođeni kao posljedica silovanja ili incesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadamo se da će ta mjera biti usvojena što je prije moguće i da će stupiti na snagu prije kraja godine”, izjavila je za France Presse aktivistkinja protiv pobačaja Sylwia Zborowska.

Ona ima razloga za optimizam budući da je PiS podržao sličnu inicijativu koja je nakraju propala jer je stranka tada bila u oporbi. PiS je na vlasti od studenoga prošle godine.

Parlament će također raspravljati o prijedlogu zakona koji su predložili članovi parlamenta, a svrha mu je ograničiti potpomognutu oplodnju. Ako zakon prođe, zamrzavanje zametaka postalao bi ilegalno.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version