Site icon narod.hr

Poljska neće izvršiti presudu suda EU: ‘On je ilegalna u svjetlu poljskog i europskog zakona’

Zbigniew Ziobro

Foto: Piotr Drabik / wikimedia commons

Poljski ministar pravosuđa rekao je u srijedu da za Poljsku nije moguće poštivati ​​presudu najvišeg suda Europske unije prema kojoj je novi sustav discipliniranja sudaca u zemlji prekršio zakon EU zbog čega bi ga trebalo suspendirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Zbigniew Ziobro istakno je da je presuda suda EU da bi Poljska trebala suspendirati disciplinsko vijeće Vrhovnog suda “ilegalna u svjetlu poljskog i europskog zakona”.

Poljska je upletena u dugogodišnji spor s EU oko pravosudnih reformi za koje kritičari tvre da podrivaju neovisnost pravosuđa. Vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS), s druge strane kaže kako su promjene potrebne da bi se sudovi postali učinkovitiji i radi uklanjanja ostataka komunističkog utjecaja, piše Reuters.

“U Poljskoj postoje ustav i načelo legalizma. Na temelju tih načela ne postoji mogućnost provedbe presuda suda u Luksemburgu”, rekao je Ziobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Poljska deportirala Sorosevu aktivisticu Ukrajinku iz Schengena

Ziobro je arhitekt opsežne revizije pravosuđa koje je uspostavilo disciplinsko vijeće, što je već osudio Sud EU-a (ECJ) u Luksemburgu i izvršna vlast EU sa sjedištem u Bruxellesu, koja djeluje kao čuvar zakona u 27 država članica.

Taj bi spor mogao dovesti do toga da će Europsko vijeće izreći velike kazne Varšavi. Poljska bi inače trebala dobiti 200 milijardi dolara iz EU do 2028. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PiS je osporio primat europskih zakona nad nacionalnim, što je ključno načelo europske integracije. To je dovelo do upozorenja da se stranka udaljava od EU.

EU se protivi poljskoj reformi pravosuđa od 2018.

Podsjetimo, Europska unija putem svojih sudova već godinama nastoji natjerati Poljsku da odustane od vlastite reforme pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, 2018. godine poljska vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) preuzela je putem izmjena zakona i smjena dužnosnika de facto kontrolu nad pravosuđem, uključujući Ustavni sud i tužiteljstvo, koje je odgovaralo ministru pravosuđa, a sve kako bi lustrirali suce iz komunističkog sistema.

Za EU je tada najspornija mjera bila ona koja bi prisilila više od trećine sudaca Vrhovnog suda da odu u mirovinu osim ako im predsjednik Andrzej Duda ne odobri produljenje mandata.

U srpnju 2018. 22 suca Vrhovnog suda, skoro jedna trećina ukupnog sastava, bili su prisiljeni na ranije umirovljenje, no neki od njih to su odbili. U konačnici, Poljska je stopirala reformu pravosuđa no s njom je ponovno krenula nakon što je 2019. godine stranka Pravo i pravda trijumfirala na europarlamentarnim i parlamentarnim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version