Poljska odbila popustiti pritisku Europske unije po pitanju migranata

migrant
Foto: fah

Poljska je u četvrtak odbila popustiti pritisku Europske unije da primi tražitelje azila u sklopu EU programa premještanja migranata i izbjeglica unatoč prijetnji tužbom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po planu dogovorenom 2015., Komisija želi da države članice prime određen broj tražitelja azila od ukupno 160.000 koji se nalaze u Italiji i Grčkoj.

Poljska i Mađarska ne žele primiti nikoga, navodeći sigurnosne razloge.

“Poljska pozicija je konzistentna i jasna – protivimo se premještanju”, rekao je poljski ministar pravosuđa Mariusz Blaszczak novinarima u Bruxellesu nakon sastanka s europskim kolegama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Taj mehanizam ne samo da ne rješava problem migracija, nego ga pogoršava. Potiče nove valove migranata iz Afrike i Azije da dođu, što je također velik izvor prihoda za krijumčare i trgovce ljudima.”

Komisija je u utorak objavila da će idući mjesec donijeti odluku o pokretanju pravnog postupak protiv Poljske i Mađarske zbog tog pitanja.

“Bit će poslano pismo opomene”, rekao je jedan visoki dužnosnik, govoreći o prvom koraku duge procedure koja može završiti na sudu i dovesti do novčane kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere nada se napretku do lipnja.

“Trebali bismo se usredotočiti na pitanja oko kojih se lakše sporazumjeti: učinkovite procedure, brže povratke i izbjegavanje sekundarne migracije, možda dogovor o kriznom mehanizmu”, rekao je.

“Možda će jako teško pitanje raspodjele migranata postati lakše kada se dogovorimo o tome.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.