Site icon narod.hr

Poljski predsjednik Duda odlučio staviti veto na nacrte zakona

Foto: fah

Poljski predsjednik Andrzej Duda u ponedjeljak je odlučio da će staviti veto na dva od tri nacrta zakona kojima se reformira pravosudni sustav u zemlji i koji su izazvali prosvjede i kritike međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odlučio sam da ću poslati natrag u Sejm (donji dom parlamenta), odnosno staviti veto na nacrt zakona o Vrhovnom sudu, kao i na onaj o Državnom pravosudnom vijeću”, rekao je Duda u televizijskoj izjavi, otkrivši da je tijekom vikenda razgovarao s brojnim pravnim stručnjacima, prenosi AFP.

“Nije u našoj tradiciji da državni odvjetnik ima ovlasti miješati se u rad Vrhovnog suda”, kako predviđa predloženi zakon, istaknuo je poljski predsjednik.

“Ova reforma neće ojačati osjećaj pravde u društvu”, rekao je Duda, zaključivši kako se “ti zakoni trebaju popraviti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv predloženih zakona proteklih je dana diljem Poljske prosvjedovalo više tisuća ljudi, tvrdeći da oni pravosudni sustav stavljaju u ruke politike, odnosno vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) koja ima većinu u oba doma parlamenta. Duda je kao kandidat te stranke postao predsjednik na izborima 2015.

Oni su prihvaćeni u četvrtak u donjem, te u petak u gornjem domu parlamenta, čime su zanemarena upozorenja Europske komisije, predsjednika Europskog parlamenta i Vijeća Europe.

Europska unija je Poljskoj zaprijetila uvođenjem sankcija, uključujući i ukidanje prava glasa unutar tog saveza, ukoliko ona donese, odnosno ne suspendira te reforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Veoma smo blizu tome da pokrenemo članak 7 ugovora EU-a”, što znači moguće sankcije poput ukidanja prava glasovanja Poljske u EU-u, upozorio je u srijedu potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.

 

“Inkvizicijska ofenziva na Poljsku ne može uspjeti jer će Mađarska iskoristiti sva pravna sredstva unutar Europske unije kako bi pokazala solidarnost s Poljskom”, kazao je u subotu mađarski premijer Viktor Orban u svom godišnjem televizijskom obraćanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i Jaroslaw Kaczynski, čelnik PiS-a koji praktički vlada državom iako nema službenu funkciju, Orban je godinama u sukobu s EU-om zbog onoga što Bruxelles smatra kršenjem demokratskih sloboda, te je istaknuo da je Poljska žrtva istog zlostavljanja iz Europe koje je Mađarska doživjela kad je on preuzeo vlast 2010. godine.

Stranka PiS, na vlasti od jeseni 2015. godine, tvrdi kako su pravosudne promjene nužne kako bi sudovi postali odgovorniji, te kako bi osigurali da državne institucije služe svim Poljacima, a ne samo “elitama” za koje tvrde da predstavljaju bazu koja podržava oporbu.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version