Posjet predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen ugroženom talijanskom otoku Lampedusi, koji je u tri dana primio 10.000 migranata, bio je uglavnom PR potez, jer će ponuđena rješenja samo potaknuti više useljavanja, tvrdi poljski stručnjak Tomasz Grosse.
Grosse, stručnjak za politiku EU-a, kaže da trenutna migracijska kriza zahtijeva radikalne mjere kao što je odbijanje obrade zahtjeva za azilom ilegalnih doseljenika i njihovo slanje tamo odakle su došli. Plan koji je predložila Ursula von der Leyen, kaže, jednostavno potiče dolazak većeg broja ilegalnih migranata, prenosi Remix.
>Kaos na Lampedusi: U manje od dva dana oko 7000 migranata okupiralo mali talijanski otočić
Prof. Grosse prijedlog von der Leyen o dobrovoljnoj solidarnosti naziva “tradicionalno neučinkovitom metodom” i ponavljanjem starih migracijskih politika EU-a. Ta tradicionalna metoda traženja od drugih država da pomognu u preuzimanju migranata ne uspijeva zaustaviti krizu. Umjesto toga jednostavno prenosi krizu na druge zemlje, kazao je.
EU mora promijeniti pristup
Njemačka je već odbila von der Leyen odbivši primiti još migranata. Francuska je zatvorila granicu s Italijom za migrante kako se kriza ne bi prelila na njihov teritorij.
>Slovenija: Više od 34.000 migranata pristiglo nam je iz Hrvatske
Grosse napominje da talijanska premijerka Giorgia Meloni vrši pritisak na EU da se usredotoči na zaustavljanje vala migranata kako ne bi došli i do drugih luka u južnoj Europi. Pomoć Tunisu da ojača svoje granične patrole neće biti dovoljna, tvrdi stručnjak.
“Europa treba prilagoditi australski pristup, a ne pokušavati prebaciti ilegalne migrante iz jedne države u drugu”, kaže.
Prof. Grosse također primjećuje da su ljudi u Europi sve više razočarani odgovorom EU-a i uvjeren da trenutni EU migracijski pakt može samo pogoršati stanje. Naglašava da se mora promijeniti narativ.