Poljsko gospodarstvo među vodećima u svijetu po borbi s pandemijom

gospodarstvo
Foto: shutterstock

Poljsko je gospodarstvo na šestom mjestu u svijetu po suočavanju s pandemijom koronavirusa, prema tablici koju je objavio britanski financijski časopis The Economist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljsko gospodarstvo među vodećima je u svijetu kada je u pitanju odupiranje pandemiji u smislu rasta BDP-a, prihoda kućanstava, ponude rada na burzi, investicijske potrošnje i državnog duga.

Na ljestvici nacionalnih država koje su se najbolje nosile s pandemijom, Danska, Slovenija i Švedska zauzele su pobjedničko mjesto, a Norveška i Čile nalaze se među prvih pet. Poljska je bila na šestom mjestu uz Irsku.

Časopis je koristio pet kriterija kada je rangirao države, od kojih je prvi bila promjena BDP-a zemlje od kraja 2019., ključni pokazatelj oporavka gospodarstva. Međutim, napomenuto je da bi te brojke mogle nerazmjerno utjecati na gospodarstva koja su se uvelike oslanjala na turizam zbog društvenih ograničenja i ograničenja putovanja koja su se provodila tijekom posljednje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analizirani ekonomski podatci iz 23 zemlje

Druga na popisu kriterija bila je analiza prihoda kućanstava kako bi se procijenilo koliko je pandemija financijski utjecala na obitelji. Ovaj čimbenik ne podrazumijeva samo osobni dohodak, već i državnu financijsku pomoć.

Drugi važni faktori u rangiranju bili su ponuda rada na burzi, dajući uvid u opće stanje tržišta kapitala; investicijska potrošnja, koja odražava optimizam s kojim poduzeća u određenoj zemlji gledaju u budućnost; i razina duga, što bi moglo nagovijestiti povećanje poreza i mjere štednje u bliskoj budućnosti.

Koristeći ove indekse, The Economist je analizirao ekonomske podatke iz 23 zemlje, prenosi rmx.news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rast poljskog BDP-a u odabranom razdoblju iznosio je 3,1 posto; rast prihoda po stanovniku iznosio je 3,3 posto, a cijene dionica porasle su za 25,4 posto. Investicijska potrošnja pala je za 7,1 posto, a državni dug dosegao je 5 posto BDP-a.

Nasuprot tome, zemlje koje su se najgore rangirane su: Japan, koji je doživio 1,9-postotno smanjenje u gospodarstvu; Ujedinjeno Kraljevstvo, s gospodarskim padom od 2,1 posto; i španjolsko gospodarstvo, koje je na posljednjem mjestu s ekonomskim udarom od 6,6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.