Portugal podržava Poljsku i Mađarsku glede sukoba s EK oko ‘vladavine prava’

epa04963858 Leader of the Opposition and Secretary-general of the Portuguese Socialist Party (PS) Antonio Costa looks on after delivering a speech following the election results, which saw winning the coalition of the Social Democratic Party (PSD) with People's Party (CDS/PP), in Lisbon, Portugal, 04 October 2015. About nine million electors in Portugal voted to elect a new government and a new parliament. EPA/MÁRIO CRUZ

Pozivajući se na intervju s članom Europskog parlamenta i bivšim poljskim ministrom vanjskih poslova Witoldom Waszczkowskim, portugalski list Publico objavio je da je portugalska Vlada podržala argumente Poljske i Mađarske na nedavnom Vijeću Europske unije, o tome da se proračun EU-a ne vezuje uz mehanizmam “vladavine prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako protugalski diplomati za sada nisu javno potvrdili ovu informaciju, prema izvorima iz krugova bliskim Poljskoj, Portugal iza zatvorenih vrata podržava argumente Poljska i Mađarske.

Štoviše, list navodi: “U njemačkim dokumentima Portugal je također opisan kao izuzetno kritičan prema prijedlozima koji su prisilili Poljsku i Mađarsku da stave veto na proračun EU”.

Portugalski radio Observardor primjetio je i da je portugalski premijer Antonio Costa, inače socijalist, otputovao u Budimpeštu kako bi se sastao sa svojim “do tada malo vjerojatnim saveznikom” premijerom Viktorom Orbanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog četvrtka premijeri Morawiecki i Orban potpisali su zajedničku deklaraciju u kojoj su istaknuli da je zajednički cilj obje vlade “djelovati protiv stvaranja mehanizma koji će ne samo ojačati, već čak i potkopati vladavinu prava u EU degradirajući ju u politički alat”.

>Šola: Bruxellski birokrati ucjenjuju Poljsku, Mađarsku i Sloveniju

Podsjetimo, Poljska i Mađarska stavili su veto u Europskoj uniji, te time blokirali konačno odobrenje Fonda za oporavak nakon pandemije koronavirusa u EU težak 750 milijardi eura, i još veći financijski paket – Višegodišnji financijski okvir (VFO) EU od 2021. do 2027. koji iznosi čak 1074 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao razlog za odbijanje ova dva financijska paketa poljski premijer Mateus Morawiecki naveo je bojazan da bi njegova zemlja mogla biti podložna političkom i institucionaliziranom porobljavanju, a slično je poručio i mađarski premijer Viktor Orban. Naime, EU s jedne strane te Poljska i Mađarska već su dugo vremena u ozbiljnom sukobu zbog toga što Europska komisija želi vezati financiranje projekata uz praćenje takozvane “vladavine prava”. Konkretno, EU želi legalizirati mogućnost da zbog političkih razloga uskraćuje novac koji državama članicama pripada.

Na taj način, EK može bilo kojoj zemlji uskratiti novac iz Europskih fondova, ako procjeni da određena zemlja krši “demokratske standarde”, “ljudska prava”, “slobodu”, “jednakosti” ili “prava manjina”. Isto tako EU je do sada imala mogućnost pokretanja disciplinskog postupka prema članku 7. Ugovora o Europskoj uniji putem kojeg može suspendirati određena prava država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.