I dok se vrši ratna invazija na kršćansku zemlju Ukrajinu u kojoj stradavaju brojni ljudi, susjedni narod Poljske, odlučio je također objaviti rat. Ali duhovni rat, pa su muškarci te zemlje ponovno pozitivni iznenadili i ražarili plamen molitve u svijetu.
Poljaci mole u središtu Varšave za mir u Ukrajini
Video na kojem se stotine muškaraca mole na ulicama Varšave ovog vikenda je široko rasprostranjen na Twitteru i drugim društvenim mrežama diljem svijeta. Ovi muškarci umjesto oružja za ubijanje, uzeli su krunice u ruke i molili za kraj rata u Ukrajini – krunicom. Javno, na koljenima, a video je uključio milijune drugih katolika u molitvu zajedno s njima, piše medjugorje_news.com
Inicijativa pod nazivom ‘Molim za mir’ proširila se se u različitim poljskim gradovima tijekom posljednjih nekoliko dana.
Kao i na drugim mjestima u Europi.
Svim molitvama prethodilo je nekoliko međureligijskih marševa provedenih s istim zalaganjem: zaustaviti rat u Ukrajini. “Marš krunice katoličkih muškaraca”, koji se može vidjeti u videu, održao se ove subote u Varšavi, kako je izvijestio katolički novinar Sachin José.
Catholic men's Rosary rally in Warsaw pic.twitter.com/hvMDDv23U5
— Sachin Jose (@Sachinettiyil) March 5, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biskup na čelu molitelja
Kako je posvjedočio novinar, molitvu u Varšavi vodi svećenik salezijanac Dominik Chmielewski. Osim njega, osoba zadužena za organizaciju muškaraca u molitvi krunice je i biskup Roman Pindel. On je opisao što se događalo. “Susret je započeo ekumenskom molitvom, a zatim ćemo krenuti u tihi marš solidarnosti s Ukrajinom i njezinim građanima do katedrale Svetog Nikole. Tamo će se slaviti Sveta Misa za mir”.
Poljska je jedna od zemalja s najvećim katoličkim žarom u Europi.
Ovakvu vrstu javne molitve katoličkih muškaraca Poljaci su počeli provoditi za vrijeme pandemije svake prve subote u mjesecu. Prva subota u mjesecu posvećena je Bezgrešnom Srcu Marijinu. A sada Poljaci se svim srcem utiču Marijinom srcu za sve Ukrajince i njihovu napadnutu domovinu.
Skupinu molitelja čine Poljaci, ali i katolici iz europskih zemalja. Oni dolaze u Poljsku kako bi sudjelovali u ovoj molitvi koja pokreće svijet na mir.