Site icon narod.hr

Predsjednica Grabar-Kitarović u Irskoj posjetila Galway, europsku prijestolnicu kulture 2020.

Foto: Fah

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je srijedu posjetila Galway, grad na zapadu Irske, koji je zajedno s Rijekom ponio titulu Europske prijestolnice kulture 2020. i izrazila uvijerenje da će se suradnja između dvaju gradova i dviju zemalja nastaviti i nakon toga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović je posjetila Galway u sklopu trodnevnog državnog posjeta Irskoj gdje se u Dublinu sastala s cijelim državnim vrhom zemlje.

“Galway i rijeka biti će Europske prijestolnice kulture 2020., ali ja vjerujem da će se suradnja između dva grada, ali i dvije države nastaviti i dalje, u godinama i desetljećima koje dolaze”, kazala je predsjednica u Gradskom poglavarstvu gdje ju je ugostio gradonačelnik Noel Larkin.

Po njezinim riječima, dva grada, dvije luke od kojih jedna na Atlantiku a druga na Jadranu, vežu brojne sličnosti i posebnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Galway je središte kulturnog života Irske, s brojnim festivalima i drugim kulturnim događanjima i turističko je odredište. S druge strane, Rijeka je luka raznolikosti, stoljetni kozmopolitski grad koji svoju snagu crpi i iz bogate tradicije prožimanja mediteranske i srednjoeuropske kulture”, kazala je predsjednica.

Istaknula je da je europski projekt u kojem sudjeluju dva grada “savršena prilika za preobrazbu Galwaya i Rijeke i njihovu dodatnu promidžbu”.

“Kultura, uz ekonomske potencijale koje posjedujemo, povezuju ne samo dva grada već i okolne zajednice”, istaknula je predsjednica. Osim suradnje dva grada na europskom kulturnom projektu, Grabar-Kitarović zagovara i trajnu suradnju dvaju sveučilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalno sveučilište u Galwayu broji 17.000 studenata od kojih svaki peti dolazi izvan grada ili Irske.

Gradonačelnik Larkin, koji je posjetio Hrvatsku, uključujući i Rijeku, kazao je da se raduje suradnji na “uzbudljivom i ambicioznim programu za 2020”.

“Bio sam iznenađen zajedničkim crtama dvaju gradova – povremeno kišni i vjetroviti, ali gradovi čiji stanovnici posjeduju dinamiku i ambiciju da rade na budućnosti i preobraze je pomoću kulture koja je u samoj srži te transformacije”, kazao je Larkin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetio se velikog irskog pisca i kroničara James Joycea koji je jedno vrijeme radio i živio u Puli gdje je napisao veći dio romana “Portret umjetnika u mladosti”, čija je glavna inspiracija bila “djevojka iz Galwaya”.

Galway će do 2020. u projekt Europske prijestolnice kulture uložiti 45.47 milijuna eura, ne računajući infrastrukturne projekte. U njemu će kao partneri i potpora sudjelovati i susjedne lokalne vlasti, njih deset.

Taj grad ima dugu filmsku tradiciju koja seže na početak 20. stoljeća, kada je 1934. Robert O’Flaherty snimio dokumentarni film “Čovjek s Arana”, i kada je John Ford 1951, snimio kultni film “Tihi čovjek”. U prosincu 2014. UNESCO je Galway proglasio Gradom filma, a tu titulu dijele tek Sydney, Sofija, Bradford i južnokorejski grad Busa. Galway je također dobitnik europske nagrade “Zeleni list” za napore u zaštiti okoliša i održivom razvoju. Godine 2018. Galway je nominiran za Europsku regiju gastronomije.

Prema riječima Marka O’Donnella, zaduženog za projekt Europske prijestolnice kulture, poslovni sektor je dao veliku potporu u vidu dobrovoljnog povećanja poreza za tri posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Galway je prošle godine posjetilo dva milijuna turista, a cijela Irska je zabilježila rekordnih 9,5 milijun turista od čega je turistička industrija zaradila preko osam milijarda eura. Iste je godine u tom sektoru u Irskoj otvoreno 20.000 radnih mjesta. Turistička industrija upozorava na dva izazova s kojima će se morati nositi u 2017., nedostatak smještajnih kapaciteta u Dublinu i Brexit.

Nakon posjeta gradskim vlastima i sjedištu projekta Galway 2020. Grabar-Kitarović je posjetila Nacionalno sveučilište, drugo po starosti u zemlji na kojem je predavao i sadašnji predsjednik Michael Higgins, i sastala se s profesorima i studentima. Sveučilište broji 17.000 studenata od kojih svaki peti dolazi iz ostalih krajeva Irske ili inozemstva.

“Galway je time dobio jednu dimenziju koju želim da dobije i Rijeka, da privlači mlade ljude umjesto da odlaze (…) imamo puno potencijala koje jednostavno moramo ostvariti i Galway i Irska su primjer na kojem se može učiti”, kazala je Grabar-Kitarović.

Izrazila je zadovoljstvo svojim posjetom Irskoj gdje je raspravila niz tema, od bilateralnih odnosa do jačanja gospodarske suradnje i suradnje u okviru EU-a, posebice o pregovorima o Brexitu. Podsjetila je na vrlo bliske odnose između dviju zemalja, potporu Hrvatskoj prilikom pristupanja u EU, a spremni su “konkretno pomoći” prilikom predsjedanja Hrvatske Unijom u prvoj polovici 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version