Site icon narod.hr

Predsjednica, koja je susretom s Junckerom započela posjet Bruxellesu, smatra da je prvi zadatak nove Vlade zaustavljanje ideoloških podjela

Foto: fah

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović započela je u četvrtak svoj dvodnevni posjet Bruxellesu sastankom s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sastanka s Junckerom, predsjednica će razgovarati i s predsjednikom Europskom parlamenta Martinom Schulzom, a u petak s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom.

Predsjednica Grabar-Kitarović izjavila je u srijedu u Londonu prije polaska za Bruxellles da će u Europskoj uniji “razgovarati o položaju Hrvatske, o hrvatskim planovima, o tome kako još bolje iskoristiti europske fondove, ali i poziciju sukreiranja zajedničkih politika”.

Naglasila je kako će u razgovorima u Bruxellesu posebnu pažnju posvetiti i odnosima sa susjedima, “a posebno stanju u BiH koje me prilično zabrinjava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović za nacionalno jedinstvo na razvojnim pitanjima, protiv ideoloških podjela

Hrvatska predsjednica prethodno je izjavila da je umjesto ideoloških podjela Hrvatskoj potrebno nacionalno jedinstvo oporbe i nove vlade kojoj predviđa da će izdržati četverogodišnji mandat i usredotočiti se na egzistencijalna pitanja.

“Tebamo nacionalno jedinstvo, jer moramo provesti puno strukturnih reformi, tržišta rada, investicijske klime”, rekla je predsjednica u razgovoru za Bloomberg tijekom posjeta Velikoj Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjerujem da će novi premijer i nova vlada okupiti sve oko tih strateških ciljeva. Bolji život građana je zajednički cilj i vlasti i oporbe”, dodala je u intervjuu toj agenciji za pružanje financijskih informacija.

Hrvatska bi idući tjedan trebala dobiti novu koalicijsku vladu desnog centra između HDZ-a i Mosta, na čelu s predsjednikom HDZ-a i bivšim eurozastupnikom Andrejem Plenkovićem. Nefunkcionalna bivša vlada tih dvaju koalicijskih partnera pala je u lipnju nakon samo pet mjeseci mandata obilježenog rastućom netolerancijom u društvu.

Prvim zadatkom Plenkovićevog kabineta predsjednica smatra “realno sagledavanje stanja u zemlji i zaustavljanje ideoloških podjela”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od vlade puno očekujem u pogledu gospodarskog razvoja, demografske obnove, poboljšanja ulagačke klime i vraćanja povjerenja u institucije”, istaknula je Grabar-Kitarović.

Nada se da će Plenković odraditi puni četverogodišnji mandat, nakon relativne pobjede HDZ-a u rujnu na prvim prijevremenim izborima u 25 godina višestranačja u Hrvatskoj.

“Nitko u Hrvatskoj ne želi nove izbore. Želimo stabilnu vladu s fokusom na egzistencijalna pitanja”, naglasila je predsjednica.

Vlada ne treba kontrolirati HNB

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović se ne slaže sa zahtjevom Mosta za većom kontrolom Hrvatske narodne banke (HNB), čemu se protivi i Europska središnja banka.

“Zauzimam se za neovisnost HNB-a, jer je to europska praksa. Ne mislim da bi vlada trebala kontrolirati HNB i vjerujem da to neće biti jedan od ishoda”, rekla je predsjednica.

Slaže se, međutim, s prijedlogom da se financijski kažnjavaju saborski zastupnici koji ne dolaze na sjednice. “Manje povlastica za one koji ih ne zaslužuju, to je ispravna odluka”, rekla je Grabar-Kitarović.

Ona je u utorak i srijedu u Londonu razgovarala s kraljicom Elizabetom II., premijerkom Theresom May, ministrom obrane Michaelom Fallonom, predsjednikom Doma lordova Normanom Fowlerom i s ministrom gospodarstva Gregom Clarkom.

Predsjednica smatra da će sloboda kretanja ljudi biti jedna od glavnih tema pregovora o Brexitu i najavljuje da će se u hrvatskom pregovaračkom timu zalagati da se pregovori ne bave tek izlaznim strategijama, nego prilikama za mlade i zbližavanjem hrvatskih i britanskih tvrtki.

“Nijedna vlada ne želi zadržavati ljude unutar svojih granica protiv njihove volje, spriječiti da putuju u inozemstvo i tamo traže posao. No, nadam se da ćemo u Hrvatskoj stvoriti uvjete ne samo da ostanu u Hrvatskoj, nego da se vraćaju i ovdje investiraju”, istaknula je Grabar-Kitarović.

Nakon pregovora koji bi trebali trajati dvije godine odnose Britanije i EU-a vidi i dalje bliskima. “Vi nikamo nećete otploviti, bit ćete čvrsto ukorijenjeni blizu Europe, u Europi i s Europom. I dalje ćemo dijeliti zajedničku odgovornost za sigurnost, energetsku neovisnost, gospodarska pitanja. Na Britaniji je izbor hoće li Brexit biti mek ili tvrd. No, vjerujem da ćemo zadržati vrlo bliske odnose”, rekla je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version