Site icon narod.hr

Pritisci da se zakon koji štiti nerođene promijeni i u Sjevernoj Irskoj: Policija u Belfastu zaplijenila robote koji su dijelili tablete za pobačaj

Foto: snimka zaslona

Nakon što su građani Irske referendumom izglasovali legalizaciju pobačaja u svojoj zemlji, započeli su agresivni pritisci da se pobačaj legalizira i u Sjevernoj Irskoj, koja, za razliku od ostalih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, ima zakon kojim štiti nerođeni život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija u Belfastu u četvrtak je zaplijenila robote koji su na ulicama toga grada u organizaciji dviju aktivističkih grupa, s objašnjenjem da “podižu svijest” o “legalnom pravu žena na pobačaj”.

Dvije trećine Iraca za legalizaciju pobačaja

Policija prekinula nedopušteno dijeljenje tableta za pobačaj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grupe Rosa i Women on Waves upotrijebile su dva robota koji su prolaznicama ispred zgrade gradskog suda dijelili tablete za pobačaj, u sklopu kampanje čiji je cilj reforma zdravstva nakon što je susjedna Irska prošli tjedan uspjela liberalizirati svoj zakon.

Irska: Vlada požuruje zakon o pobačaju, liječnici traže prigovor savjesti

Utemeljiteljica grupe Women on Waves Rebecca Gomperts izjavila je da je policija s ceste uklonila i zaplijenila robote kojima je upravljano iz Nizozemske, da bi se pokazalo kako se pilule mogu dati ženama u Sjevernoj Irskoj a da se ne prekrši zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trenutak je da i u Sjevernoj Irskoj dođe do promjene”, rekla je Gomperts za Reuters. “Činjenica da abortus u Sjevernoj Irskoj nije dopušten predstavlja kršenje ljudskih prava.”

Theresa May neće liberalizirati zakon o pobačaju u Sjevernoj Irskoj: “To je na Belfastu”

Policija u Belfastu potvrdila je da je zaplijenila robote te da je u tijeku istraga o incidentu kako bi se ustanovilo je li prekršen neki zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gomperts je kazala da su tablete uzele i progutale tri žene, no da nije poznato jesu li trudne.

May nije podlegla pritiscima i odbila je mijenjati zakon

U Sjevernoj Irskoj pobačaj se dopušta jedino u slučaju kada je trudnica u životnoj opasnosti ili postoji objektivna opasnost da njezino mentalno ili fizičko zdravlje bude dugoročno ugroženo. Nije dopušten u slučaju silovanja, incesta ni u slučaju fatalne abnormalnosti fetusa.

Kazna za obavljanje ili podvrgavanje ilegalnom pobačaju je doživotni zatvor.

Pritisak na institucije od kojih se očekuje liberalizacija zakona pojačan je nakon što je irska vlada u utorak, četiri dana nakon održanog referenduma o pobačaju, najavila da će i prije ljetne parlamentarne stranke predstaviti prijedlog zakona koji će ženama omogućiti pravo na prekid trudnoće.

U Sjevernoj Irskoj rade pritisak na May da omogući zakon o pobačaju kao u Irskoj

Premijerka May je odbila pokleknuti pod pritiscima Sjevernoj Irskoj, te rekla da takvu promjenu pravila može provesti samo vlada u Belfastu.

Sjevernoirski parlament može uskladiti zakon o pobačaju s ostalim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva, ali je protiv toga glasao u veljači 2016. Parlament nije zasijedao otkad se vlada raspala u siječnju 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version