Projekt Matije Cetinića-Frankosa u užem izboru 4. Europskog kongresa mladih poljoprivrednika

Foto: Ured zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir

U Europskom parlamentu u Bruxellesu 19. listopada održan je 4. Europski kongres mladih poljoprivrednika na kojem je Hrvatsku predstavljao najbolji mladi poljoprivrednik Matija Cetinić-Frankos, pobjednik natječaja koji je u Hrvatskoj organizirala zastupnica u Europskom parlamentu i ambasadorica projekta Marijana Petir. Hrvatski je projekt ušao u uži izbor za najbolji europski projekt dok je ovogodišnju nagradu stručnog povjerenstva za najbolji projekt odnio mladi poljoprivrednik iz Nizozemske, najodrživijim je proglašen onaj iz Španjolske, a najinovativniji je mladi poljoprivrednik iz Austrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kongresu u organizaciji Europske pučke stranke okupilo se više od 300 mladih poljoprivrednika iz više od 19 zemalja članica EU, a 11 njih koji su ušli u finale izbora za najboljeg europskog mladog poljoprivrednika predstavilo je svoje projekte za koje su nagrađeni u svojim zemljama i s kojima su svoje zemlje predstavljali na tom natjecanju. Njih je pratilo 25 zastupnika Europskoga parlamenta te ujedno ambasadora natječaja.

Foto: Ured zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i ambasadorica EPP-a za izbor najboljeg mladog poljoprivrednika za Hrvatsku Marijana Petir predstavila je naše mlade poljoprivrednike kazavši kako su „u poljoprivredi pronašli svoj način života, te hrvatsko selo čine živim i atraktivnim za život“. Matija Cetinić-Frankos vrhunski je sport i veslanje zamijenio poljoprivredom i postao najbolji mladi hrvatski poljoprivrednik, a na Kongresu su sudjelovali i nositelji najboljih projekata od ukupno 29 projekata koliko ih je ove godine pristiglo na natječaj u Hrvatskoj: Diana Prpić, Dražen Kumrić, Lovro Lenac, Tatjana Barić, Jelena Grčević, Jurica Cafuk i Željko Horvat.

Petir je naglasila kako s ponosom može reći da su svi projekti hrvatskih mladih poljoprivrednika koji su se javili na natječaj održivi, kreativni i inovativni. „Zahvalna sam vam jer u vrijeme kada mladi napuštaju selo pa i Hrvatsku, vi svojim primjerom pokazujete da se isplati ostati, baviti se poljoprivredom i biti uspješan. Uvjerena sam da bi vam bilo bitno lakše kada biste imali pristup poljoprivrednom zemljištu, povoljnim kreditima i financijskim sredstvima, no to je prioritetni zadatak nas političara“, naglasila je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona smatra kako je ulaganje u mlade poljoprivrednike ulaganje u budućnost te im je zahvalila što nisu odabrali lakši put te što proizvode hranu, čuvaju okoliš i hrvatski prostor, ali i hrvatske vrijednosti.

Najbolji hrvatski mladi poljoprivrednik Matija Cetinić-Frankos predstavio je projekt Poljoprivredne zadruge Berry Organica s kojim je i pobijedio na nacionalnom natječaju. Ukazavši na važnost ostanka mladih u Hrvatskoj rekao je kako zadruga ima poslovni poduhvat koji želi osigurati održivost njegova poljoprivrednog gospodarstva, ali ima i širi društveni značaj. „Organizacijom deset obitelji u jedan posao i njima je osigurana egzistencija i to u zemlji u kojoj se ljudi teško odlučuju na zajedničko djelovanje“.

4. Europski kongres mladih poljoprivrednika ispred Europske pučke stranke organizirali su zastupnici Nuno Melo i Esther Herranz. Najbolje mlade poljoprivrednike video porukom pozdravio je predsjednik EPP-a Joseph Daul dok je predsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Czeslaw Siekierski govorio o budućnosti i pojednostavljenju Zajedničke poljoprivredne politike rekavši kako je potrebna veća fleksibilnost u proračunu. Osvrnuo se na sve izazove s kojima se susreće poljoprivredni sektor u EU naglasivši važnost sigurnosti kvalitete hrane pri čemu su obiteljska poljoprivredna gospodarstva odgovor na taj izazov. Naglasio je i važnost obnovljivih izvora energije kao novih radnih mjesta. Govoreći o razlikama među državama članicama, smatra kako treba uzeti u obzir njihove razlike te su u skladu s tim potrebni i drugačiji sustavi potpore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Središnji je govor na Kongresu održao Martin Scheele u ime Europske komisije (DG AGRI) koji je poručio kako održiva rješenja zahtijevaju ulaganja – novac te pristup zemljištu, a poseban je naglasak stavio na financiranje. Ujedno je naglasio važnost olakšavanja stjecanja znanja te kvalitete života u ruralnim područjima u širem ekonomskom kontekstu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.