Reakcije njemačkih političara: Merkel se miješa u grčke izbore

Berlin očekuje da Atena i nakon izbora 25. siječnja i moguće promjene vlasti nastavi ispunjavati ugovorne odredbe zajma od 240 milijardi eura, rekao je glasnogovornik kancelarke Angele Merkel ne komentirajući navode da se Merkel ne bi usprotivila izlasku Grčke iz eurozone što su neki mediji u nedjelju nazvali miješanjem u unutarnja pitanja Grčke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Grčka je prije ispunila sve svoje obveze. Njemačka vlada pretpostavlja da će i dalje ispunjavati svoje ugovorne obveze” koje je nametnula ‘trojke'”, rekao je Georg Streiter.

On je odbio komentirati napise u tjedniku Der Spiegel da je njemačka vlada promijenila stajalište i sada vjeruje da će eurozona biti spremna nositi se s izlaskom Grčke bude li potrebno.

Merkel i njezin ministar financija Wolfgang Schaeuble promijenili su mišljenje i “sada drže podnošljivim izlazak zemlje iz monetarne unije jer je napredak u eurozoni postignut nakon kriznog summita 2012.”, prenio je u subotu navečer Spiegel Online.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Streiter ističe da “svaka nova vlada mora poštivati ugovorne obveze prethodne vlade”.

Nedjeljno izdanje grčkih novina Kethimerini prenosi izjavu premijera Evangelosa Venizelosa da je Schaeuble 2011. predlagao Ateni da napusti euro, ali je morao promijeniti mišljenje zbog opasnosti koju bi grčki izlazak nanio ostatku eurozone.

Grčki parlament raspušten je i prijevremeni parlamentarni izbori najavljeni za 25. siječnja na kojima bi, prema anketama, trebala pobijediti Syriza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Syrize Alexis Tsipras želi okončati politiku stroge štednje koju su Grčkoj nametnuli međunarodni zajmodavci, “trojka” koju čini Europska unija, Europska središnja banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond (MMF). Također želi ispregovarati novo restrukturiranje javnog duga koji koji je težak uteg za grčko gospodarstvo.

Na pitanje agencije AFP ni ured kancelarke ni njemačko ministarstvo financija nisu ni potvrdili ni opovrgnuli pisanje Spiegela.

Njemački mediji ocjenjuju da kancelarka i ministar Schaeuble zapravo pritišću grčke birače ili samog Tsiprasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S takvim scenarijem prijetnje (…) vlada se neizravno miješa u grčku izbornu kampanju. To je krajnje opasno i pogrešno”, piše u nedjelju dnevnik Die Welt blizak konzervativcima.

Nezadovoljstva ima i među socijaldemokratima, pa čak i među kancelarkinim konzervativcima. Tako je jedan od čelnika CDU-a Christian Baeumler upozorio u nedjelju da “u slučaju izlaska grčke iz eurozone grčki se dugovi ne bi mogli naplatiti i Njeamčka bi podnijela velik dio tog tereta”.

Die Welt piše da bi “grčke političke elite mogle prijetnju kancelarke Merkel doživjeti kao običan ‘blef’ i pojačati pritisak na europske vjerovnike”.

Socijaldemokrati, dio vladajuće koalicije drže da se rad o velikoj pogrešci CDU-a jer je prijedlog iznio bez dogovora sa SDP-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radikalna njemačka ljevica (Die Linke) smatra da je riječ “o javnoj ucjeni kojom se želi destabilizirati Grčka prije izbora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.