Europska unija spremna je ponuditi “značajnu” financijsku pomoć Ukrajini kada oformi novu vladu, a trebala bi joj ponuditi i jasnu europsku perspektivu, rekao je europski povjerenik za ekonomske i monetarne poslove Olli Rehn.
“Važno je da ponudimo jasnu europsku perspektivu ukrajinskom narodu koji je pokazao predanost europskim vrijednostima”, rekao je Rehn u nedjelju nakon sastanka sa svjetskim financijskim čelnicima (G20) u Sydneyju.
“Spremni smo osigurati značajnu financijsku pomoć Ukrajini kada političko rješenje, utemeljeno na demokratskim načelima, bude finalizirano i kada bude formirana nova vlada koja će se iskreno i ozbiljno posvetiti institucionalnim i gospodarskim reformama”, rekao je.
Na pitanje kolika bi ta pomoć mogla biti, Rehn je rekao da EU upravo procjenjuje koliko je Ukrajini potrebno. “Moramo biti dorasli izazovu ovog povijesnog trenutka”, rekao je.
Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton posjetit će u ponedjeljak Kijev kako bi razgovarala o mjerama za smirivanje političke krize i stabiliziranje gospodarstva.
Britanski ministar financija George Osborne također se zauzima za financijsku pomoć Ukrajini. “Moramo biti spremni pružiti financijsku pomoć putem organizacija kao što je Međunarodni monetarni fond”, rekao je Osborne u ponedjeljak u Singapuru, dodajući da će veći dio te pomoći biti u obliku zajmova.
Američki ministar financija Jack Lew poručio je ovaj vikend u Sydneyju da su “Sjedinjene Države i druge države spremni pomoći Ukrajini u njezinim naporima da povrati demokraciju, stabilnost i rast.” Nove ukrajinske vlasti Lew je pozvao da počnu pregovore s MMF-om o paketu pomoći što je prije moguće.
Ukrajinski parlament opozvao je u subotu predsjednika Viktora Janukoviča, koji je ocijenio da je riječ o državnom udaru i pobjegao iz Kijeva. Još nije poznato gdje se nalazi.
Prijevremeni predsjednički izbori trebali bi se održati 25. svibnja. Predsjednik parlamenta Oleksander Turčinov do tada će obnašati dužnosti šefa države. Nova vlada nacionalnog jedinstva trebala bi biti formirana do utorka.
Janukovičev opoziv i bijeg kulminacija su tromjesečne krize koja je izbila kada je odbio potpisati sporazum o pridruživanju i slobodnoj trgovini s Europskom unijom. Nakon toga su izbili veliki protuvladini prosvjedi koji su završili krvavim obračunom u kojemu je zadnjih dana poginulo više od 80 ljudi.
Ukrajina se nalazi na rubu stečaja. Rusija joj je obećala zajam od 15 milijardi američkih dolara i za trećinu nižu cijena plina. Potkraj prosinca isplatila je tri milijarde dolara, no ovaj je tjedan odustala od isplate sljedeće tranše od dvije milijarde i neizvjesno je hoće li je uopće isplatiti.
Agencija Standard & Poor’s upozorila je u petak da će, uskrati li joj Rusija pomoć, Ukrajina, koja ove godine mora vratiti 13 milijardi dolara dugova, biti otjerana u stečaj.
Europska unija do sada je Ukrajini nudila pomoć u iznosu od 610 milijuna eura.