Site icon narod.hr

Rumunjska: Socijaldemokratski premijer Ponte pod istragom – korupcija, pranje novca, sukob interesa

epa04783858 Romanian Prime Minister Victor Ponta makes a statement on the stairs of the National Anti-Corruption Bureau (DNA) headquarters, were he went to answer prosecutors' questions, in Bucharest, Romania, 05 June 2015. Prime Minister Victor Ponta is being investigated for alleged complicity in tax evasion and money laundering, according to the Romanian Anti-corruption Bureau. EPA/OCTAV GANEA ROMANIA OUT

Rumunjski ured za istraživanje korupcije u petak je objavio da otvara istragu protiv premijera iz Socijaldemokratske stranke Victora Ponte zbog sumnje u pranje novca, krivotvorenje, sukob interesa te izbjegavanje plaćanje poreza. Lokalni mediji prikazali su Pontu kako ulazi u ured agencije za suzbijanje korupcije u petak ujutro te prenijeli njegovu izjavu da je došao kao “običan čovjek” i da “nije dao nikakvu izjavu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis pozvao je premijera da podnese ostavku, ustvrdivši da je nakon pokretanja istrage njegov položaj “neodrživ”.

Ponta je odbacio poziv na ostavku rekavši da nije počinio ništa protuzakonito, te dodao da ga samo parlament može smijeniti s položaja. “Poštujem (predsjednikovu) javnu funkciju, ali mene je na položaj premijera imenovao parlament i samo me parlament može smijeniti”, rekao je Ponta.

Antikorupcijska agencija, u Rumunjskoj poznata kao DNA, prošlih je mjeseci pokrenula niz uhićenja dužnosnika u toj zemlji, jednoj od najsiromašnijih i najviše izloženih korupciji među članicama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar financija u Pontinoj vladi podnio je ostavku u ožujku nakon istrage zbog sumnji na korupciju pokrenute protiv njega.

Ponta je bivši državni odvjetnik, a na dužnost je stupio 2012., dok ga parlamentarni izbori očekuju krajem godine. Optužbe koje mu se stavljaju na teret navodno potječu još iz 2008. godine, kada je bio zastupnik Socijdemokratske stranke.

Jesenas odbačen zakon o amnestiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjski zastupnici odbacili su u studenom kontroverzni prijedlog zakona o amnestiji, što se tumačilo kao prva pobjeda novoizabranog predsjednika Klausa Iohannisa koji želi iskorijeniti korupciju u svojoj zemlji. Najavio je oštru borbu protiv korupcije i dolazak njegove stranke na vlast tijekom 2015. ili 2016. godine.

Zakon, koji bi omogućio mnogobrojnim zastupnicima optuženima za korupciju da izbjegnu pravdu, odbačen je s 293 glasa. Jedan je zastupnik glasovao za zakon, a jedan je bio suzdržan.

Novoizabrani predsjednik Iohannis provodi predizborna obećanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klaus Iohannis dobio je predsjedničke izbore u studenom prošle godine, a protukandidat mu je bio baš Victor Ponta. Iohannis je liberal, pripadnik je njemačke nacionalne manjine, a u predsjedničku kampanju ušao je kao gradonačelnik transilvanijskog grada Sibinja (Hermannstadt). Osim podrške kancelarke Merkel, u kampanji su presudili glasovi brojne rumunjske dijaspore, koja je svoj glas dala, unatoč restriktivnom zakonu za dijasporu, koji predviđa glasanje samo u veleposlanstvima. Situacija je očito bila slična kao i u Hrvatskoj zimus na predsjedničkim izborima.

Izbore protiv favoriziranog Ponte dobio i zbog visoke izlaznosti, a u intervjuu za DW tada je rekao: “Čitav svijet je mogao vidjeti koliko je jaka volja Rumunja za demokracijom i slobodom. To je bilo impresivno! Vjerujem da sam razbio čitav niz klišeja i predrasuda o načinu na koji se vodi politika i o tome što je uopće moguće u Rumunjskoj. Birači su to razumjeli. Njihov glas i njihov masovni izlazak na izbore poslali su jasan signal: Rumunji žele duboke promjene načina na koji se u njihovoj zemlji do sada vodila politika.”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version