Talijanski senator Aldo Di Biagio u razgovoru za narod.hr ocijenio je kako se prednost dopisnog glasovanja sastoji u mogućnosti neposrednog sudjelovanja u političkom životu vlastite zemlje, onih talijanskih državljana izvan domovine, koji su prethodno izrazili tu želju, sukladno zakonu.
Premda se dopisni način glasovanja u današnje doba informatizacije, može na prvi pogled činiti, kako kaže Di Biagio, kompliciran i “usporen” u odnosu na on-line, ipak on predstavlja u ovom trenutku najefikasniji izbor. Razlozi su u još uvijek nedovoljnoj “informatičkoj pismenosti” birača jer jedan značajan postotak čini starija populacija, kao i nedostatku potrebne informatičke infrastrukture, te nedostatku jamstva sigurnosti same procedure.
Smatra kako je uz dopisno glasovanje zajamčeno svim građanima, bez obzira na prebivalište, te bez obzira na udaljenost od vlastitih konzularnih predstavništava, izraziti svoje demokratsko pravo koje im jamči zakon. Dopisnim glasovanjem su obuhvaćeni svi u jednakoj mjeri i jednako vrijedno.
Dodaje kako Hrvatska, kao i Italija, ima značajan broj svojih građana izvan granica, u cijelom svijetu. Logično mu je da ti isti građani, koji se osjećaju Hrvatima i za Hrvatsku i njene interese nerijetko doprinose u gospodarskom, kulturnom i znanstvenom pogledu, imaju mogućnost sudjelovanja i u njenom političkom životu.
“Dopisno glasovanje sigurno povećava izlaznost na izbore, samim tim što čak i oni birači koji zbog nemogućnosti da pristupe biralištima u udaljenima konzulatima iz obiteljskih, poslovnih ili zdravstvenih razloga, dobivaju jednako pravo kao i svi ostali da mogu dati svoj glas”, kazao je senator Di Biagio je dodao kako je to demokratsko pravo pojedinca, ali ujedno i ostvarivanje demokracije u društvu, koja se učvršćuje što je izlaznost na izbore veća.
Pojasnio je kako je ostvarivanje prava aktivnog dopisnog glasovanja, za Talijane s boravkom izvan Italije, uvedeno posebnim dekretom kao rezultat Ustavnih reformi iz 2001., predstavljajući jedno demokratsko postignuće bez presedana.
“U tom smislu, glasovanje “na daljinu” je oduvijek predstavljalo jedini postojeći demokratski čin koji omogućava onim građanima koji žive vrlo daleko od vlastite Domovine, da aktivno sudjeluju u političkim odlukama vlastite zemlje, jednako kao i građani koji u njoj obitavaju”, kazao je senator te dodao kako je trenutno u dijaspori prijavljeno oko 4.500.000 talijanskih državljana s pravom glasa, koji su upisani u Registar Talijana s prebivalištem u inozemstvu.
Bez daljnjega, ovakav način demokratskog izražavanja svoje dobre i loše strane; ove posljednje ne kao posljedica samog zakona, nego više kao upitne metode njegove primjene, vezane uz samu logistiku i organizaciju, a koje se nastoje kontinuirano, “u hodu” usavršavati, dok je sama zakonska regulativa neupitna i u tom smislu se trenutno ne predviđa nikakva promjena, smatra Di Biagio.
“Po ovom dekretu, Talijani s prebivalištem u RH, kao talijanski državljani, ne nužno i hrvatski, povodom izbora mogu odlučiti unutar određenih rokova da li glasovati u Italiji , na pripadajucem birališnom mjestu u općini porijekla ili u državi u kojoj prebivaju, npr. u RH, gdje od pripadajućeg konzulata na čijem su popisu prijavljeni, dobivaju na adresu prebivališta omotnicu s glasačkim listićem”, pojasnio je senator.
Birač se izjašnjava birajući stranku, ali i ispisujući ime i prezime kandidata, od kojih se nominalno mogu izabrati dvoje: po jedan za Parlament i Senat. To je jedna bitna i značajna razlika, između glasovanja u Italiji i dijaspori. Naime u dijaspori se radi o jednoj vrsti preferencijalnog glasovanja, zato jer imenom izabrani kandidat, formalno postaje član jedne od dviju institucija, ukoliko njegova stranka prijeđe izborni prag.
Navodi kako je se u Italiji Izborni zakon iz 2005., tijekom godina pokazao prilično ograničen, “pridonio je stvaranju značajne političke krize, što je konačno dovelo, na posljednjim parlamentarnim izborima, do stvaranja ozračja i prevage tzv. anti-politke, čiju cijenu danas svi plaćamo”.
“Italija je u posljednjih osam godina napravila greške u Izbornom zakonu, koje mogu predstavljati dobar primjer kakva poltika ne smije biti. Odnosno, da cilj politike nije stvaranje raskola u društvu, s dvije protuteze: politika/institucija nasuprot građana”, istaknuo je talijanski senator koji je svojedobno proveo u Hrvatskoj vojsci tri godine, od ratišta u Slavoniji do zadnjih faza Oluje te je i ranjen na području Maslenice.
Istaknuo je kako je, zbog uočenih limita postojećeg zakona, preferencijalno glasovanje u Italiji postavljeno kao jedan od prioriteta u budućim reformama koje je aktualna vlada najavila u programu Ustavnih promjena.
Nada se da će ta promjena biti prihvaćena i uči u procedure, jer su, kako kaže, u dugogodišnjoj talijanskoj demokraciji izišli na vidjelo svi nedostatci glasovanja za stranke.
“Ovaj način izražavanja volje birača, trebao bi biti težnja svih zdravih i poštenih političkih čimbenika, koji rade na unaprjeđenju vlastite države i naroda i koji nastoje svesti na minimum sve negativne pojave u politici, posebno korupciju, ali i pasivnost izabranih predstavnika, koje su nažalost postale obilježje današnje politike, u cijelom svijetu”, smatra Di Biagio.
Mišljenja je kako preferencijalno glasovanje za kandidata i njegov program; gdje stranka daje samo garanciju jednog političkog opredjeljenja i sustava vrijednosti, ali ne koči istovremeno vlastitog člana u davanju odgovora svom biračkom tijelu, osobito po pitanju savjesti; dovodi do profiliranja jednog drugačijeg političara, osobe s većom odgovornošću, čiji rad postaje transparentan, a svaka aktivnost dostupna kritici i vrednovanju direktno od onih od kojih je izabran.
“I ne samo to, nadam se da dolazi vrijeme u kojoj političar neće biti predstavnik “kaste”, nego predstavnik naroda u čijoj službi je izabran”, istaknuo je senator Di Biagio u razgovoru za narod.hr.
Hrvatski će državljani imati priliku izboriti se za dopisno glasovanje. Građanska inicijativa U ime obitelji omogućit će od 21.9. do 5.10.2014. izjašnjavanje hrvatskim biračima o raspisivanju referenduma kojim bi se, između ostalog, Vladu RH obvezalo da već za sljedeće parlamentarne izbore omogući da svi hrvatski državljani – i oni sa prebivalištem u Hrvatskoj i oni izvan nje, glasuju dopisnim i/ili elektronskim putem.
“Takav bi način glasovanja ukinuo diskriminaciju svih onih državljana s prebivalištem izvan Hrvatske koji se prvo moraju prijaviti da žele glasovati uz dostavu preslika svojih dokumenata, a onda moraju često putovati daleko kako bi mogli iskoristiti svoje Ustavom zajamčeno pravo”, mišljenja su u Udruzi U ime obitelji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa