Slab odaziv na slovenske predsjedničke izbore

Foto: fah

U prva četiri sata od otvaranja birališta u Sloveniji svoj glas o tome koga idućih pet godina žele vidjeti u predsjedničkoj palači dalo je 13,38 posto birača, objavilo je popodne državno izborno povjerenstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na gotovo 3200 birališta širom zemlje nije bilo incidenata, a nisu zabilježeni ni veći prekršaji izborne šutnje koja traje do kraja glasovanja u 19 sati.

Tada će biti poznate prve projekcije izbornih rezultata, dok će privremeni neslužbeni rezultati biti objavljeni u kasnim večernjim satima.

Svih devet kandidata, uključujući sadašnjeg predsjednika Boruta Pahora koji se natječe za drugi mandat i favorit je izbora, glasalo je u ranim jutarnjim satima u općinama gdje žive ili su registrirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odaziv na birališta u jutarnjim je satima bio prilično mali, čime se nastavlja izraziti trend pada zanimanja za izbore. To osobito vrijedi za izbor predsjednika države, jer se ta funkcija smatra ughlavnom ceremonijalnom, bez većeg utjecaja na političkke odluke i život građana.

Do 11 sati na izborima je glasalo 13,38 posto birača, nešto manje nego na izborima prije pet godina, kada je više od pola birača ostalo kod kuće.

Najveći interes za izbor predsjendika države Slovenci su pokazali 1992. i 1997. kad je izlaznost bila veća od 80 posto, ali je kasnije stalno opadala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine za mjesto predsjednika kandidira se devet predstavnika različitih stranaka i lista, među njima pet žena, najviše dosad.

Osim imena Boruta Pahora ili gradonačelnika Kamnika Marjana Šareca koji mu je glavni suparnik, na glasačkom listiću su još imena Suzane Lare Krause, Angelce Likovič, Maje Makovec Brenčič, Borisa Popoviča, Andreja Šiška, Ljudmile Novak i Romane Tomc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.