Slovenski podnesak sudu u Strasbourgu na tužbu protiv RH vezanu uz Ljubljansku banku

Zagreb/Strasbourg, 16.07.2014 - Veliko vijeæe Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu u srijedu je jednoglasno potvrdilo prvostupanjsku pilot-presudu iz 2012. kojom su Slovenija i Ljubljanska banka proglašene odgovornima za povrat stare devizne štednje dvoma štedišama Ljubljanske banke Sarajevo iz BiH. Arhivska fotografija od 6.11.2006. godine prikazuje poslovnicu Ljubljanske banke u Ljubljani. foto FaH/ ds

Slovenija je u petak Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu dostavila svoj dodatni podnesak u vezi tužbe što ju je pokrenula protiv Hrvatske 2016., tražeći da joj se dodijeli odšteta zbog navodnog kršenja prava nekadašnje Ljubljanske banke Zagreb (LBZ) u pokušaju da se naplate krediti koje je ta banka u vrijeme bivše države davala poduzećima sa sjedištem u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija će ustrajati na tražbinama koje ima Ljubljanska banka u Hrvatskoj

U svom podnesku Slovenija među ostalim zahtijeva da se o predmetu tužbe obvezno održi i usmena rasprava.

Sud u Strasbourgu lani je priopćio da će o tom predmetu odlučivati veliko vijeće tog suda, što znači da će presuda, ukoliko sud predmet uzme u razmatranje, biti konačna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog spora oko Ljubljanske banke, Slovenija predala Hrvatskoj prosvjednu notu

Spomenutom tužbom Slovenija nastoji dokazati da su hrvatske vlade zbog problematike blokirane štednje hrvatskih građana u toj banci onemogućavale da se sudski postupci kojima je LBZ sudskim putem odnosno ovrhom željela doći do naplate svojih potraživanja završe u njenu korist, odnosno da su intervenirale u djelovanje sudova.

Bivši slovenski ministar za pravosuđe Goran Klemenčič izjavio je 2016. prilikom podnošenja tužbe da je LBZ u 25 godina nakon raspada bivše države preko sudova u Hrvatskoj uspjela naplatiti samo 700 tisuća eura starih potraživanja jer su se “hrvatske izvršne vlasti izravno miješale u djelovanje sudstva i onemogućavale ovrhe”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudske su vlasti istodobno “mijenjale sudsku praksu i onemogućavele LBZ-u da uspješno naplati svoja legitimna potraživanjua” prema hrvatskim tvrtkama, rekao je.

Zbog toga Slovenija tužbom na europskom sudu zahtijeva da joj se dodijeli “najmanje 370 milijuna eura odštete”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.