Španjolci će možda na nove izbore: Sanchezovi socijalisti bez podrške parlamenta za sastavljanje vlade

epa07733149 Spanish acting Prime Minister, Pedro Sanchez (C), of the Spanish Socialist Workers' Party (PSOE) addresses the lawmakers during the first session of the investiture debate at the Parliament's Lower Chamber in Madrid, Spain, 22 July 2019. Sanchez faces an investiture debate that could lead to his election as the Prime Minister of the first coalition Government of Spain if a deal with left-wing coalition Unidas Podemos (UP) is reached. The investiture debate comes about three months after the general elections in Spain, in which Sanchez obtained 123 seats. Sanchez will need an absolute majority with 176 votes in the first vote scheduled for 23 July, to be successful. Otherwise, a second vote will be held on the upcoming 25 July in which it's only required a simple majority. EPA/ZIPI

Španjolski premijer Pedro Sanchez u utorak nije dobio podršku parlamenta u Madridu za sastavljanje nove vlade pa će to ponovo pokušati u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) dobila je potporu 124 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta. Bilo joj je potrebno 176 glasova, a podržali su je jedino članovi PSOE-a uz jedan dodatni glas.

Zastupnici svih ostalih stranaka, njih 170 bilo je protiv, a 52 je bilo suzdržano. Četvero zastupnika, zagovornika katalonske nezavisnosti, nije moglo glasati zbog suspenzije. Oni su u pritvoru zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti 2017. te su optuženi za pobunu.

U četvrtak će se održati novi krug glasanja u kojem Sanchezovim socijalistima više neće biti potrebno 176 zastupnika, već će im biti dovoljna relativna većina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne dobiju li u četvrtak novu vladu Španjolci će na jesen na nove izbore.

Na izborima 28. travnja lijevi centar PSOE dobio je najviše zastupničkim mjesta, njih 123 što mu nije bilo dovoljno za samostalno sastavljanje vlade. Od tada je lider stranke održao pet sastanaka s Pablom Iglesiasom, vođom lijeve formacije Unidas Podemos, no nisu uspjeli postići sporazum o formiranju velike lijeve koalicije.

Ona bi imala 165 zastupnika te bi računala na podršku ili suzdržanost 15 zastupnika Katalonske republikanske ljevice (ERC), katalonske stranke za nezavisnost ili drugih manjih regionalnih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak u prvom krugu glasovanja Unidas Podemos se suzdržao od glasovanja, a ERC je glasovao protiv.

Sanchez i Iglesias imaju suprotstavljena mišljenja prema političkoj situaciji u Kataloniji, pokrajini sa 7,5 milijuna stanovnika. Sanchez se protivi zahtjevu za organiziranjem referenduma o nezavisnosti pozivajući se na ustav dok bi ga Iglesias dopustio.

Sanchez u svojoj vladi ne želi Iglesiasa na mjestu potpredsjednika ili ministra, no propali su i pregovori oko izbora drugih članova formacije Unidas Podemos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do četvrtka i novog kruga glasanja očekuju se daljnji razgovori tih stranaka. Sanchez, koji je kao vršitelj dužnosti premijera na vlasti godinu dana, uoči glasanja obećao je nastavak izgradnje socijalne države te predanost Španjolske u jačanju institucija i projekta Europske unije.

Oporba s desnice zamjera mu traženje potpore od katalonskih stranaka za nezavisnost, a lijevi Unidas Podemos mu je u utorak prigovorio i što je zatražio suzdržavanje desnice od glasovanja kako bi bio izabran.

Sanchez je, u pokušaju da dobije četverogodišnji mandat, poručio oporbi i s desnice i ljevice kako je u interesu Španjolske da zemlja što prije dobije vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.