Španjolska: Venezuela podijelila potencijalne partnere u budućoj vladi

epa06052149 Spanish main opposition Socialist Party's leader, Pedro Sanchez (L), shakes hands with opposition Podemos Party's head, Pablo Iglesias (R), shortly before they meet at Lower House of Spanish Parliament, in Madrid, Spain, 27 June 2017. The meeting is being held days after Sanchez was elected to become the party's Secretary General, so the two can explore a potential agreement between the two main opposition parties. EPA/JAVIER LIZON

Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) i lijevi Podemos, koji su se spominjali kao potencijalni koalicijski partneri u pokušaju stvaranja nove španjolske vlade, posvađali su se u petak oko situacije u Venezueli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podemosov lider Pablo Iglesias rekao je kako je socijalistička vlada premijera Pedra Sáncheza pogriješila priznajući vođu venezuelanske oporbe Juan Guaidóa za privremenog predsjednika te južnoameričke zemlje.

Napomenuo je kako su mu privatno iz španjolskog ministarstva vanjskih poslova priznali kako je „bila pogreška priznati predsjednika koji ne želi sazvati slobodne izbore“.

Iglesias je rekao novinarima u Madridu kako „jasno osuđuje državni udar“ koji je prema njegovom mišljenju nastupio u utorak u Venezueli te da ta zemlja za izlazak iz političke i gospodarske krize treba slobodne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Guaidó ne želi slobodne izbore, on želi državni udar koji bi isprovocirao intervenciju (američkog predsjednika) Donalda Trumpa i prolijevanje krvi u Venezueli. Ministar vanjskih poslova (Španjolske) Josep Borrell zna da imamo pravo i privatno nam je priznao da je bila greška priznati predsjednika koji ne želi sazvati slobodne izbore“, izjavio je Iglesias.

On je oko sukoba u Venezueli zauzeo stav koji brani i bivši španjolski socijalistički premijer i Borrellov stranački kolega José Luis Rodríguez Zapatero i koji traži „dijalog između Venezuelaca i demokratsko rješenje“ putem slobodnih izbora „na kojima bi se vlada i opozicija demokratski natjecale“.

Zapatero je bio jedan od međunarodnih promatrača izbora 2018. u Venezueli na kojima je aktualni predsjednik Nicolas Maduro dobio novi predsjednički mandat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guaidó, predsjednik parlamenta u kojem većinu mjesta ima oporba, ne priznaje rezultat tih predsjedničkih izbora tvrdeći da su bili nepošteni.

Za razliku od Zapatera, socijalističkog premijera od 2004. do 2011. koji nije kritizirao Madurovu pobjedu, aktualni premijer Sánchez je 4. veljače službeno priznao Guaidóa za privremenog predsjednika Venezuele.

“S jasnim horizontom za raspisivanje predsjedničkih izbora, transparentnih i slobodnih, u najkraćem mogućem roku“, rekao je tada Sánchez na izvanrednoj konferenciji za medije u Madridu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što su Sjedinjene Države priznale Guaidóa, koji se prethodno samoproglasio privremenim predsjednikom države, priznalo ga je oko 50 država među kojima i Hrvatska.

U nedjelju je na španjolskim parlamentarnim izborima pobijedio Sánchezov PSOE osvojivši 123 mjesta u parlamentu s 350 mjesta. Za formiranje vlade potrebno mu je 176 mjesta pa se u nadolazećim tjednima očekuju pregovori sa srodnim Podemosom, koji je u savezu s manjim strankama osvojio 42 mjesta, te s regionalnim strankama čime bi se mogla stvoriti velika lijeva koalicija.

U utorak je Guaidó pokrenuo nove prosvjede protiv Madura nakon što je uz pomoć odmetnutih vojnika oslobodio iz kućnog pritvora Leopolda Lópeza, jednog od vođa venezuelske oporbe i Guaidovog stranačkog kolegu.

López se zatim sklonio u veleposlanstvo Španjolske u Caracasu, glavnom gradu Venezuele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolski ministar vanjskih poslova Borrell odbacio je navode Iglesiasa o „priznavanju pogreške“ o priznanju Guaidoa.

„Vezano uz hipotetske razgovore, za koje se ne zna tko ih je iz ministarstva vanjskih poslova vodio, a ne zna se niti s kime iz Podemosa, trebam ih odlučno demantirati. Nemam nikakva saznanja da je itko iz ministarstva vanjskih poslova razgovarao s nekim iz stranke gospodina Iglesiasa“, rekao je Borrell za španjolsku novinsku agenciju EFE.

Bivši konzervativni španjolski premijer José María Aznar, koji je 2003. podržavao intervenciju Sjedinjenih Država u Iraku, u prosincu je bio optužio Iglesiasa i njegove stranačke kolege politologe za pružanje savjetničkih usluga Madurovoj vladi na što je Iglesias odgovorio da se Podemos nije financirao nikog iz Venezuele niti da je on osobno savjetovao tamošnju vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.