Povicima “Vratite se u Tursku!” skupina stanovnika grčkog otoka Lezbos spriječila je u nedjelju ilegalne migrante da pristanu svojim plovilom u luku nakon sati provedenih u moru, javljaju mediji.
U luci Thermi, stanovnici su ogorčeni dolaskom nekoliko plovila te su spriječili ilegalne migrante da se iskrcaju, a izvikivali su pogrde lokalnom predstavniku Visokog povjereništva UN-a za izbjeglice (UNHCR).
Na cesti za prenapučeni izbjeglički logor Moria u kojem je smješteno više od 19.000 migranata, druga skupina stanovnika opskrbljena lancima i kamenjem pokušaja je spriječiti policijski autobus koji je prevozio potražitelje azila pristigle u nedjelju da dođu do prijemne kancelarije i zatraže azil, prenijela je grčka agencija ANA.
Jedan je policajac pritom lakše ozlijeđen, navodi isti izvor.
Službena Ankara objavila je u petak da više neće zadržavati migrante koji pokušavaju doći u Europsku uniju, nakon ofenzive sirijske vojske na položaje proturskih pobunjenika u Idlibu, pogibije 33 turska vojnika i prema predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu mlake reakcije NATO-a na činjenicu da je Turska kao njihova članica pretrpjela takve vojne gubitke.
Stotine stanovnika Lezbos prosvjedovale su krajem veljače protiv gradnje novog prihvatnog centra za migrante, tražeći da se otok vrati lokalnom stanovništvu, a bilo je i sukoba s policijom.
Grčka je bila ulazna europska zemlja za tisuće migranata 2015. i 2016., a već je preko 40 tisuća migranata smješteno na egejskim otocima gdje žive u prenapučenim kampovima i teškim uvjetima. Otočani tvrde da snose nesrazmjeran teret te zahtijevaju izgradnju prihvatnih kampova drugdje u Grčkoj.
Marinko Ogorec: ‘Korištenje migranata kao oružje je politički pragmatizam 21. stoljeća’
“Mislim da je puštanje ovih migranata početak jedne kampanje koju provodi turski predsjednik Erdogan gdje se vidi da migranti mogu poslužiti kao svojevrsno oružje. To je nehumano i nekorektno, ali to je tako. Odnosno to je politički pragmatizam koji se događa u naše vrijeme i na našim prostorima u 21. stoljeću”, rekao je stručnjak za sigurnost Marinko Ogorec za RTL i dodao da se trenutno na prostoru Turske nalazi oko 3,7 milijuna migranata.
Naglasio je da su Bugarska i Grčka suverene države koje imaju dužnost i pravo štititi svoje granice.
“One imaju puno pravo zaštititi svoje granice na svaki način i one to rade. Nažalost, gledamo ružne scene, ali i to je dio današnjeg života”, kaže Ogorec.
“Hrvatska policija je i do sada radila izvanredan posao i radi izvanredan posao. Ako dođe do pojačane migracije, trebat će se i policija pojačati”, kazao je. Ogorec smatra da je postavljanje ograde ili žice na granicu “nepotreban trošak” koji ništa neće riješiti.
“Da bi imali učinkovitost ograde, morate je štititi ljudima. Ako nemate dovoljno ljudi, ni ograda neće pomoći”, objasnio je i dodao kako je Vlada ta koja će u određenom trenutku odlučivati hoće li poslati i vojsku na granicu.