Hrvatska je zajedno s Mađarskom “vitalno zainteresirana” za očuvanje stabilnosti Bosne i Hercegovine i dvije će države učiniti sve što mogu kako bi tome pomogle, kazao je u četvrtak u Sarajevu potpredsjednik hrvatske vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier.
Stier je u Sarajevo doputovao zajedno s mađarskim ministrom vanjskih poslova Peterom Szijjartom u trenutku kada BiH potresa duboka politička kriza potaknuta pokretanjem postupka revizije presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) kojom je Srbija 2007. oslobođena odgovornosti za genocid počinjen u BiH.
Taj korak izazvao je oštre verbalne sukobe između bošnjačkih i srpskih dužnosnika, a sve je usporilo provedbu plana gospodarskih i socijalnih reformi, donesenog potkraj 2015. upravo na poticaj Hrvatske.
U BiH se nadaju kako bi do kraja godine ta zemlja mogla dobiti status kandidata za članstvo u EU-u, no to ovisi o kvaliteti odgovora na upitnik Europske komisije koji je dostavljen Sarajevu u prosincu prošle godine.
Vlasti Republike Srpske trenutačno odbijaju dostaviti potrebne podatke jer drže da ne funkcionira načelno dogovoreni mehanizam koordinacije odnosa BiH s Unijom.
Ministar Stier kazao je da je zajednički posjet BiH sa Szijjartom rezultat njihova ranijeg dogovora i prije svega izraz potpore prijateljstva prema BiH i njezinom europskom putu.
Najavio je kako će prvi praktični korak s hrvatske strane u potpori BiH biti potpisivanje ugovora o europskom partnerstvu kako bi se toj zemlji pružila tehnička potpora u približavanju članstvu u Europskoj uniji.
Stier: Pitanje revizije rješavati u institucijama
Komentirajući napetosti u BiH prouzročene otvaranjem postupka revizije presude protiv Srbije, Stier je kazao kako je važno da taj proces bude vođen unutar institucija sustava.
Stier je time neizravno sugerirao kako je trebalo izbjeći situaciju u kojoj se revizija pokreće samo na temelju zahtjeva bošnjačke strane.
Hrvatska i Mađarska, kako je kazao Stier, potiču suradnju u BiH u cilju održanja stabilnosti jer je to u zajedničkom interesu sve tri države, a Hrvatska je kao prvi trgovinski parner zainteresirana za nastavak gospodarskih i socijalnih, ali i političkih reformi u BiH.
Svjesni smo da je Ustavni sud BiH tražio da se izmjeni izborni zakon i želimo da se to što prije dogodi kako bismo izbjegli eventualne nestabilnosti, kazao je Stier.
Šef mađarske diplomacije Szijjarto je potvrdio kako je i za njegovu zemlju prioritet da BiH bude stabilna. Najavio je da će Mađarska do daljnjega u BiH zadržati svoj kontigent od 163 vojnika koji djeluju u sastavu vojne misije EU-a (EUFOR).