Švedska pojačava obračun s ilegalnim migrantima

Foto: fah

Švedska je pojačala obračun s ilegalnim migrantima nakon što je muškarac kojem je odbijen zahtjev za azil ubio petoro ljudi u Stockholmu, no taj potez izaziva bojazan da bi se velik broj migranata mogao preseliti u društveno podzemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je proteklih mjeseci izvela masovne racije po tvornicama i provjeravala dokumente radnika, što je unijelo strah među zaposlenike i pokrenulo javnu raspravu u zemlji poznatoj po toleranciji prema migrantima.

Najveći pretres policajci su izveli u svibnju kada su upali na gradilište u Stockholmu. Devetorica radnika su uhićena i poslana u izbjegličke centre, a 40 ih je pobjeglo preko skele i krovova.

Policija je i ranije izvodila slične akcije, ali ih je pojačala nakon što se uzbečki građevinski radnik Rakhmat Akilov u travnju u glavnom gradu kamionom zabio u pješake ubivši petoro civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državna agencija za migracije procijenjuje da se godišnje oko 10.000 tražitelja azila sakrije kako bi izbjegli deportacije. Više od 50.000 migranata sa švedskim dokumentima radi u hotelima, prijevozu, građevini i u restoranima.

Oštrim mjerama protive se brojni stanovnici Švedske, zemlje s deset milijuna stanovnika, koja se nekoć nazivala “humanitarnom supersilom” velikodušno primajući migrante sa Srednjeg istoka i iz Afrike.

No, stajališta građana u međuvremenu su se promijenila pa tako prema studiji sveučilišta u Goeteborgu 52 posto ispitanika smatra da bi zemlja trebala primati manje izbjeglica, dok ih se 24 posto tome protivi. Prije dvije godine 40 posto podupiralo je, a 37 posto protivilo smanjenju broja izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protuimigrantski Švedski demokrati trenutno su druga najveća stranka koju u anketama podupire petina Šveđana.

Socijaldemokrati, koji još od 1917. pobjeđuju na svim izborima i trenutno vladaju u koaliciji sa Zelenima, prisiljeni su uravnotežiti tradicionalno lijeve vrijednosti s potrebom da postrože imigracijske zakone.

Unatoč političkoj potpori i restriktivnijim pravilima, policija muku muči s deportacijama ilegalnih migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između siječnja i travnja protjerano je manje od 600 ljudi, trećinu manje nego u istom razdoblju lani.

Neki od uhićenih pušteni su jer su izbjeglički centri u kojima se čeka deportacija puni, dok ostali nisu mogli biti protjerani jer nemaju putovnicu koja bi potvrdila odakle su došli ili su ih zemlje porijekla odbile primiti.

Vlada ne otkriva koliko je migranata u tim centrima, nego samo kaže da postoji 360 kreveta i da postupak protjerivanja obično traje tri tjedna. Vlada je agenciji naredila da doda još stotinu kreveta.

Policijski proračun ove je godine povećan za 95 milijuna dolara kako bi se pojačale operacije protiv ilegalne migracije, no neki smatraju da to nije dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.