Svjedočio Mesek kojeg se sumnjiči da je sudjelovao u ubojstvu emigrantskog aktivista Đure Zagajskog

Zdravko Mustać, Foto: epa

Suđenje Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču pred Višim zemaljskim sudom u Münchenu zbog sudioništva u ubojstvu Stjepana Đurekovića nastavljeno je u četvrtak. Kao što smo već izvjestili usprkos najavi Vanjka Špiljak nije svjedočio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Špiljak se ne usuđuje niti svjedočiti bez odvjetnika

Vanjka Špiljak nje se usudio svjedočiti bez prisustnosti odvjetnika. Naime, obavijestio je sud kako je angažirao vrlo uglednog pravnog savjetnika koji bi trebao biti uz njega tijekom svjedočenja. Odvjetnik u pitanju je pak imao od ranije pregršt poslovnih obveza za današnji dan tako da nije bio u mogućnosti doći na ovo suđenje. Stoga je sud izišao u susret Vanjki Špiljku te je odgodio njegovo svjedočenje. Novi termin odredit će se naknadno.

Špiljak je trebao svjedočiti o događanjima u Ini prije i nakon Đurekovićeva bijega 1982. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaštita Špiljka – motiv ubojstva?

Prema optužbi, motiv Đurekovićeva ubojstva krije se upravo u tome da je Đureković bio potencijalno opasan svjedok protiv Špiljka i nekih drugih osoba koje su navodno bile umiješane u kriminalne radnje u Ini, a koje je policija tada istraživala.

Upravo je zaštita Vanjke Špiljka, sina narodnog heroja i visokog jugoslavenskog komunističkog dužnosnika Mike Špiljka, i prikrivanje njegove umiješanosti u kriminal u INA-Commerce-u, kao i umiješanost Aleksandra Miše Broza, sina Josipa Broza Tita i Milana Ujevića, sina narodnog heroja Mate Ujevića, prema navodima iz presude Krunosavu Pratesu, bila je ključni razlog za davanje naredbe za ubojstvo Stjepana Đurekovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vanjka Špiljak već je svjedočio na suđenju Perkovićevu doušniku Krunoslavu Pratesu kada je poricao bilo kakvu povezanost bilo s kriminalom u Ini, bilo s ubojstvom Đurekovića.

Mesek – kodnog imena “Karlo” i “Dubravko”

Kako se Špiljak nije pojavio suđenje se nastavilo svjedočenjem Stjepana Meseka. On je pozvan jer je svjedok Bože Vukušić, koji je već svjedočio u ovom procesu, za Meseka tvrdio da je radio kao suradnik Službe državne sigurnosti (SDS) pod kodnim imenima “Karlo” i “Dubravko”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Manfred Dauster je na samom početku svjedočenja svjedoka upozorio da bi njegovo svjedočenje moglo naškoditi njemu samom i da bi svjedočenje moglo kao posljedicu imati otvaranje kaznenog postupka protiv njega u Njemačkoj.

Mesek je tvrdio kako Vukušića nikad nije upoznao, niti pričao sa njim, te je negirao da je on osoba iza navedenih kodnih imena, govoreći kako je to samo jedna izmišljotina, nastala u vremenu kada je propala Jugoslavija i svatko svakog optuživao da je špijun.

U svom svjedočenju navodi kako je u Njemačku došao 1980. i iste godine zatražio politički azil, ali da politički nije bio aktivan, te je negirao rad za Udbu (SDS).

Tijekom svjedočenja i ispitivanja od strane sudskog vijeća ispostavlja se da se Mesek ipak kretao u krugovima emigranata. Poznavao je Krunoslava Pratesa, družio se sa Đurom Zagajskim i Lukom Kraljevićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bože Vukušić je u svoj svjedočenju rekao kako mu je Mesek 1992. godine prišao u nekom lokalu u Zagrebu i pitao ga je li on Bože Vukušić koji radi za tajnu službu i je li mu treba ljudi, nudeći sebe. To je zanimljivo jer je tada jako malo ljudi znalo gdje Vukušić radi.

Dublje upleten nego što je htio priznati

Mesek je ipak priznao da je poznavao Krunoslava Pratesa, koji je kao suradnik SDS-a i sudionik u ubojstvu Đurekovića već osuđen na doživotnu kaznu zatvora 2008.

Mesek je isto tako posvjedočio da je poznavao Đuru Zagajskog, emigrantskog aktivistu koji je 1982. ubijen, a kako se pretpostavlja ubili su ga pripadnici SDS-a, kao i Luku Kraljevića, na kojeg je izvršen atentat.

Tijekom daljnjeg ispitivanja se ispostavilo da je svjedok ipak bio dublje upleten u djelovanje hrvatske emigracije, nego što je to na početku svjedočenja tvrdio. Tako je čak jednom prilikom bio uhićen u Švicarskoj s propagandnim materijalom organizacije Hrvatski državotvorni pokret (HDP).

Odvjetnik sutužiteljice u procesu, udovice Stjepana Đurekovića Gizele, Siniša Pavlović ispitivao je svjedoka o njegovoj navodnoj progonjenosti kao političkog aktivista u Jugoslaviji.

Odvjetnik Siniša Pavlović ispitao je svjedoka, pri čemu je na vidjelo izašao cijeli niz nesuglasja u onome sto je Mesek iznio o sebi.
Tako na primjer svjedok navodi svoj boravak u bolnici u Šimunskoj ulici u Zagrebu, za vrijeme služenja JNA dok za vojnu bolnicu na Kuniščaku nikad nije čuo. Odvjetnik Pavlović tvrdi da je kao vojnik ročnik mogao biti samo u vojnoj bolnici na Kuniščaku. Svjedok je totalno nejasno i zbunjeno odgovarao na pitanja odvjetnika Pavlovića.

Pavlović je sudu kazao kako je svjedokova priča, zbog brojnih vremenskih i činjeničnih nelogičnosti, neuvjerljiva.

Postoje dokazi da je Udba poslala Meseka u emigrantske krugove

Odvjetnik Pavlović je  nakon svjedočenja izjavio kako postoje dokazi da je Mesek poslan početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća u Njemačku kako bi se za SDS infiltrirao u emigrantske krugove.

“Meseka se sumnjiči i da je sudjelovao u ubojstvu emigrantskog aktiviste Đure Zagajskog, a nosio je i dva kodna imena, što je bio slučaj samo kod najvažnijih agenata”, rekao je Pavlović.

Svjedočenja hrvatskih sudaca

Suđenje se nastavilo poslijepodne svjedočenjem svjedočenjem sutkinje Renate Miličević, i Damira Kosa, suca Vrhovnog suda RH. Oni su pozvani da svjedoče o prethodnim iskazima optuženih Josipa Perkovića i Zdravka Mustača budući da su se oni u ovom procesu odlučili braniti šutnjom.

Sutkinja Miličević o Mustačevu iskazu na suđenju Pratesu

Sutkinja Renata Miličević, koja je bila sutkinja Županijskog suda u vrijeme suđenja Krunoslavu Pratesu za ubojstvo Stjepana Đurekovića, u kojemu je svjedočio i Zdravko Mustač svjedočila je o tadašnjem Mustačevu iskazu a i kao vještakinja za hrvatsko pravosuđe.

Sutkinja Miličević, koja je u svibnju 2006. po nalogu njemačkog pravosuđa ispitivala optuženog Zdravka Mustača u vezi s procesom Krunoslavu Pratesu, pozvana je na suđenje u Muenchen kako bi, kako je objasnio predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster, potvrdila navode iz zapisnika prilikom davanja Mustačeva iskaza u procesu protiv Pratesa, koji je okončan 2008. presudom doživotnog zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvu Stjepana Đurekovića.

“To radimo zato jer su optuženi odlučili ne davati nikakve izjave tijekom ovog procesa”, objasnio je Dauster zašto je Miličević pozvana u München te je dodao kako svjedokinja istodobno daje iskaz i kao vještakinja za pitanja vezana uz hrvatsko pravosuđe.

Mustač je bio u Beogradu do 1991.

Prema iskazu, Mustač je 1985. prebačen u Beograd u Savezni sekretarijat za unutarnje poslove. Tamo je ostao do 1991. kada je postao savjetnik predsjednika RH Franje Tuđmana za sigurnosna pitanja, a nakon toga je preuzeo položaj zamjenika voditelja Službe za zaštitu ustavnog postupka, gdje je ostao do svog umirovljenja 2003.

Mustač je tvrdio da nikad nije čuo za Pratesa

“Ne poznajem Krunoslava Pratesa niti sam ikad čuo za njegovo ime ili neki od kodnih naziva”, pročitao je sudac Dauster iz iskaza Mustača.

“Gospodin Mustač je negirao svaku vezu s osobom i slučajem Stjepana Đurekovića”, potvrdila je Miličević.

Kos: Mustač je kazao kako je cijenio rad Josipa Perkovića

Suđenje se nakon pauze nastavi poslijepodne svjedočenjem Damira Kosa, suca Vrhovnog suda RH koji je sudjelovao u procesu bivšem agentu SDS-a Vinku Sindičiću zbog ubojstva Brune Bušića 1999.

Kos je pozvan kako bi svjedočio o iskazima koje su u tom procesu dali Josip Perković i Zdravko Mustač a predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster je to, kao i u slučaju sutkinje Županijskog suda u Zagrebu Renate Miličević koja je svjedočila prije Kosa, obrazložio činjenicom da su optuženi Perković i Mustač u ovom procesu odlučili braniti se šutnjom pa se na ovaj način moraju utvrditi relevantni podaci vezeni uz život i rad optuženih.

Damir Kos je predsjedao sudskim vijećem u procesu koji se 1999. vodio protiv bivšeg djelatnika Službe državne sigurnosti (SDS) Vinka Sindičića zbog sumnje u ubojstvo Brune Bušića.

Sudac Damir Kos navodi da je osim Perkovića i Mustača bila ispitana i treća osoba Ivan Brzović.

Kos je svjedočio kako je Mustač tijekom iskaza govorio o tijeku svoje profesionalne karijere ali i o odnosu s Josipom Perkovićem.

“Cijenio sam ga kao dobrog radnika i cijenim ga i danas”, citirao je Kos tadašnji iskaz Mustača u svezi s Perkovićem.

Perković od borbe protiv ‘neprijateljske emigracije’ do hrvatskih sigurnosnih službi

Kos je nakon toga svjedočio o iskazu Josipa Perkovića danom tijekom istog procesa Bruni Bušiću. Perković je tada svjedočio o svom radu između ostalog i o svojim aktivnostima u odjelu SDS-a koji je bio zadužen za djelovanje protiv neprijateljske emigracije ali i nakon prijelaza u rad hrvatskih sigurnosnih službi nakon proglašenja neovisnosti Hrvatske.

Iz Državnog arhiva mnogi dokumenti nedostaju

Na kraju svog svjedočenja Kos je ustvrdio kako su mu tijekom rada u procesu protiv Vinka Sindičića i posebice prilikom pribavljanja dokumenata iz arhiva organizacija koje su se bavile tajnim službama upao u oči nedostatak mnogih spisa koji su, kako je rekao, uklonjeni prije ili poslije osamostaljenja Hrvatske.

“S istim fenomenom se suočavamo i mi cijenjeni kolega”, rekao je Dauster.

Posebna blagajna Udbe iz koje su plaćani suradnici

Na upit Držvnog odvjetnika Weissa sudac Damir Kos govori i o postojanju posebne blagajne Udbe (SDS-a) iz koje su plaćani suradnici Udbe koji nisu plaćani regularnim putem, što je također zabilježeno u iskazima Zdravka Mustača i Josipa Perkovića. Ta blagajna se nalazila u SDS-u Zagreb. Za nju je bio zadužen poseban povjerenik.

Na suđenju se još uvijek utvrđuju spoznaje iz Pratesova postupka

Nakon današnjeg ročišta predstavnici optužbe i obrane ocijenili su da dosadašnji tijek procesa nije odveo daleko u rješavanju osnovnih pitanja oko ubojstva Stjepana Đurekovića.

Odvjetnik optuženog Josipa Perkovića Anto Nobilo smatra da se proces nalazi na mrtvoj točki jer se, kako je rekao, dosad nije dogodilo ništa što bi doprinjelo rasvjetljavanju slučaja

“Vidi se da je postupak došao u poteškoće. Mi imamo dosta nerelevantnih svjedoka koji ne znaju ništa. Dakle to je ono što ja u ovom trenutku smatram da je karakteristično: prošlo je šest mjeseci, mi nismo dobili odgovor niti na jedno ključno pitanje”, rekao je Nobilo.

Čeka se prijevod novih dokumenata i dokaza

Siniša Pavlović, odvjetnik sutužiteljice u procesu i udovice Stjepana Đurekovića Gizele. kazao je kako su se uglavnom utvrđivale spoznaje iz prethodnog postupka Krunoslavu Pratesu.

“Ovo sve što se dosada događalo je, više manje, ponavljanje Pratesovog postupka. Međutim postoji hrpa novih saznanja, nove dokumentacije koja nažalost još nije uvedena u proces jer se čeka prijevod pa je možda i s te strane bolje što se Vanja Špiljak danas još nije pojavio kao svjedok jer se dokumentacija koja još nije prevedena i bavi tim dijelom, naime malverzacijama u Ini.”

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak 20.4. svjedočenjem višeg kriminalističkog inspektora Rudolfa Kreilingera, sutkinje na Visokom njemačkom sudu Yvonne Ott te bivšeg šefa slovenskog ogranka SDS-a Silvestra Gorenca i hrvatskog istražitelja Ante Glavana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.